Realizacja polityki klimatycznej Unii Europejskiej odbywa się między innymi poprzez wspieranie niskoemisyjnych źródeł energii.
Jednym z nich jest gaz ziemny, który jeszcze w długiej perspektywie będzie odgrywał kluczową rolę w Polsce i Europie Środkowej.
Oddany do użytku Terminal LNG w Świnoujściu pozwala realnie dywersyfikować dostawy gazu do Polski a także innych państw w regionie do czego zmierzają działania polskiego rządu.
W debacie dotyczącej LNG wzięli udział specjaliści rynku gazu ziemnego, przedstawiciele firm oraz przedstawiciel rządu, Elżbieta Piskorz, dyrektor Departamentu Ropy i Gazu w Ministerstwie Energii.
Pani minister podkreśliła zależność rozwoju krajowej gospodarki od tempa wzrostu rynku LNG. Jego rozwój przyczynia się także do poprawy jakości powietrza, ponieważ gaz ziemny jest paliwem niskoemisyjnym.
Najciekawszą informacją jaka padła ust Pani dyrektor Departamentu Ropy i Gazu była deklaracja, że w listopadzie 2016 r, zostaną przedstawione propozycje przepisów, które będą wspierać rozwój zastosowania paliw alternatywnych w transporcie.
W ideę wspierania rynku LNG wpisuje się także stanowisko przedstawiciela Gaz-Systemu, który na tym samym Forum Ekonomicznym w Krynicy zadeklarował, że Terminal LNG w Świnoujściu ma służyć firmom chcącym sprzedawać w Polsce LNG. Aby je do tego zachęcić Gaz-System chce zaoferować w 2016 r. 50-procentowy rabat na taryfę regazyfikacyjną.