Piotr Naimski odniósł się do tzw. sporu terytorialnego pomiędzy Polską a Danią, który rzekomo ma przeszkadzać w realizacji projektu Baltic Pipe. De facto nie jest to spór terytorialny tylko dotychczas nierozwiązana kwestia, która według ministra nie ma żadnego znaczenia dla realizacji przedsięwzięcia, tym bardziej, że wcale nie jest rozstrzygnięte czy Baltic Pipe będzie przechodził przez ten obszar.
Piotr Naimski
Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej
Dla potrzeb środowiskowych i ostatecznych decyzji inwestycyjnych badanych jest kilka przebiegów Baltic Pipe. Są badane przebiegi przechodzące przez wody duńskie i szwedzkie oraz jest badany wariant, który przechodzi przez wody niemieckie. To się dzieje równolegle. W tej chwili jest to na etapie kompletowania pozwoleń na badania środowiskowe, choć statki już pływają wykonując te badania bo pozwolenia są sukcesywnie uzyskiwane dla poszczególnych odcinków.
Minister zapoznał także zgromadzonych przedstawicieli mediów z pracami Międzyresortowego Zespołu ds. Baltic Pipe, któremu przewodniczy.
Piotr Naimski
Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej
Zespół pracuje. Jesteśmy po pierwszym spotkaniu. To jest zespół do koordynacji tej inwestycji czyli tak naprawdę przygotowań, bo fizycznie robi to GAZ-SYSTEM. Żeby jednak mogły zapaść wszystkie decyzje inwestycyjne to potrzebna jest koordynacja w różnego rodzaju administracjach, na różnym poziomie i właśnie dlatego jest ten zespół, żeby to ułatwić, żeby to gładko przechodziło. Odbyło się pierwsze spotkanie i będą następne. W zarządzeniu o powołaniu tego zespołu jest taka możliwość, że może się on spotykać w różnych formatach w zależności od potrzeby. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli wszyscy członkowie. Było to spotkanie po części informacyjne po części zapadły na nim pewne ustalenia ale zespół obraduje w trybie zastrzeżonym więc nie bardzo chcę opowiadać w tej chwili o szczegółach tego co się na tym posiedzeniu działo. Wszyscy jednak uznaliśmy, że jest to potrzebne.