Minister Piotr Naimski o Baltic Pipe | cng-lng.pl

Minister Piotr Naimski o Baltic Pipe

Piotr Złoty
źródło: relacja własna
Dodany: 02.01.2018

 
Minister Piotr Naimski w kuluarach po wystąpieniu na konferencji Liberalizacja rynku gazu a bezpieczeństwo energetyczne 2017 odpowiedział na wiele pytań dziennikarzy, m.in dotyczących projektu Baltic Pipe.

 
REKLAMA

Piotr Naimski odniósł się do tzw. sporu terytorialnego pomiędzy Polską a Danią, który rzekomo ma przeszkadzać w realizacji projektu Baltic Pipe. De facto nie jest to spór terytorialny tylko dotychczas nierozwiązana kwestia, która według ministra nie ma żadnego znaczenia dla realizacji przedsięwzięcia, tym bardziej, że wcale nie jest rozstrzygnięte czy Baltic Pipe będzie przechodził przez ten obszar.

Piotr Naimski

Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej

Dla potrzeb środowiskowych i ostatecznych decyzji inwestycyjnych badanych jest kilka przebiegów Baltic Pipe. Są badane przebiegi przechodzące przez wody duńskie i szwedzkie oraz jest badany wariant, który przechodzi przez wody niemieckie. To się dzieje równolegle. W tej chwili jest to na etapie kompletowania pozwoleń na badania środowiskowe, choć statki już pływają wykonując te badania bo pozwolenia są sukcesywnie uzyskiwane dla poszczególnych odcinków.

Minister zapoznał także zgromadzonych przedstawicieli mediów z pracami Międzyresortowego Zespołu ds. Baltic Pipe, któremu przewodniczy.

Piotr Naimski

Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej

Zespół pracuje. Jesteśmy po pierwszym spotkaniu. To jest zespół do koordynacji tej inwestycji czyli tak naprawdę przygotowań, bo fizycznie robi to GAZ-SYSTEM. Żeby jednak mogły zapaść wszystkie decyzje inwestycyjne to potrzebna jest koordynacja w różnego rodzaju administracjach, na różnym poziomie i właśnie dlatego jest ten zespół, żeby to ułatwić, żeby to gładko przechodziło. Odbyło się pierwsze spotkanie i będą następne. W zarządzeniu o powołaniu tego zespołu jest taka możliwość, że może się on spotykać w różnych formatach w zależności od potrzeby. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli wszyscy członkowie. Było to spotkanie po części informacyjne po części zapadły na nim pewne ustalenia ale zespół obraduje w trybie zastrzeżonym więc nie bardzo chcę opowiadać w tej chwili o szczegółach tego co się na tym posiedzeniu działo. Wszyscy jednak uznaliśmy, że jest to potrzebne.


Good Przydatny artykuł (0)
Bad Mógłby być ciekawszy (0)Partnerzy