Gaz z Baltic Pipe od października 2022 r.

Piotr Złoty
źródło: GAZ -SYSTEM
Dodany: 07.06.2017

 
Operatorzy polskiego i duńskiego systemu przesyłowego (GAZ-SYSTEM S.A. i Energinet) uruchomiły Wiążącą Procedurę Open Season dla gazociągu Baltic Pipe. Ma ona na celu zarezerwowanie jego przepustowości.

 
REKLAMA
Budowa gazociągu Gustorzyn-Odolanówfot. GAZ-SYSTEMDo 2025 r. GAZ-SYSTEM planuje wybudować ponad 2000 km gazociągów

Procedura pozwoli na określenie czy istnieje zapotrzebowanie rynkowe na utworzenie infrastruktury przesyłowej, która umożliwi przesył gazu z Norwegii do Polski przez Danię lub z Polski do Danii.

Jak wykazano w studium wykonalności Baltic Pipe projekt jest możliwy do zrealizowania z korzyścią zarówno dla Danii jak i dla Polski. Warunkiem jest oczywiście zapotrzebowanie rynkowe.

Procedura rezerwowania mocy przesyłowych została podzielona na 2 fazy.

W fazie 1, która rozpoczęła się 6 czerwca 2017 r. uczestnicy rynku będą mieli możliwość złożenia zamówienia w sprawie zapewnienia realizacji inwestycji do 25 lipca 2017 r.

Jeśli w tej fazie zostanie złożona liczba ofert rezerwujących wystarczającą przepustowość, operatorzy systemów przesyłowych przystąpią do realizacji projektu Baltic Pipe w ramach Szybkiej Ścieżki Projektu.

Oznacza to, że rozpoczęcie świadczenia usługi przesyłu gazu nastąpi od 1 października 2022 r.

Warto wiedzieć

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny tworzący na europejskim rynku nowy korytarz dostaw gazu. Umożliwi przesył gazu z Szelfu Norweskiego do Danii i Polski, a także do odbiorców w sąsiednich krajach.

Jeśli tak się nie stanie przewidziano drugą fazę procedury, która ma rozpocząć się od 5 września 2017 r. Na tym etapie uczestnicy rynku będą mogli złożyć ostateczną ofertę dotyczącą alokacji zdolności przesyłowych.

EnerginetGAZ-SYSTEM S.A. zorganizują 2 spotkania informacyjne.

  • 20 czerwca 2017 r. w Stavanger w Norwegii,
  • 21 czerwca 2017 r. w biurze Energinet w Ballerup.

Spotkania mają na celu zaprezentowanie projektu Baltic Pipe i zasad uczestnictwa w procedurze Open Season dla tego projektu.

Chęć wzięcia udziału w spotkaniach wymaga rejestracji. Można jej dokonać wysyłając zgłoszenia na adresy poczty elektronicznej:


Good Przydatny artykuł (0)
Bad Mógłby być ciekawszy (0)Partnerzy