Pierwsze wydarzenie jest wynikiem przemyślanej strategii działania Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) oraz działalności biura handlowego PGNiG w Londynie, którego zasadność istnienia potwierdziła właśnie dostawa skroplonego gazu ziemnego z amerykańskiej firmy Cheniere Energy.
Podpisanie listu intencyjnego w sprawie Baltic Pipe jest z kolei wynikiem kilkunastomiesięcznych negocjacji pomiędzy Polską i Danią, które odbywały się na wszystkich szczeblach począwszy od kontaktów pomiędzy premierami obu krajów a skończywszy na szczegółowych ustaleniach pomiędzy operatorami systemów przesyłowych Energinet a spółką GAZ-SYSTEM.
Kolejne pozytywne wieści napłynęły po wizycie w Stanach Zjednoczonych Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotra Naimskiego, któremu towarzyszyli: prezes PGNiG Piotr Woźniak i wiceprezes ds. handlowych PGNiG Maciej Woźniak.
Spotkania Piotra Naimskiego jakie odbyły się w Departamencie Stanu, Departamencie Energii i Biurze Bezpieczeństwa Narodowego wskazują na jednoznaczne poparcie administracji amerykańskiej dla polskiej strategii związanej ze zróżnicowaniem portfela dostaw gazu ziemnego do naszego kraju.
Wnioski z tych spotkań wykazują, że prezydent Trump jest realnie zainteresowany zacieśnianiem współpracy energetycznej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Europą, która ma znaczny, na razie niewykorzystany potencjał w zakresie możliwości importu LNG.
Amerykańscy producenci mają koncesję na eksport do 180 mld m3 rocznie, a zdolności regazyfikacyjne europejskich terminali LNG wynoszą 170 mld m3. Obie te liczby są zbieżne z ilością gazu ziemnego jaki trafia na rynek europejski z Rosji. Oznacza to, że każdy gazowiec przypływający do Europy z USA osłabia monopolistyczną pozycję Rosji na Starym Kontynencie. Według wielu ekspertów jest to świadome działanie geopolityczne Stanów Zjednoczonych pokazujące, że kraj ten jest w stanie w znacznym stopniu ograniczyć przewagę w zakresie dostaw do Europy rosyjskiego gazu.
Między innymi właśnie sprawom związanym z bezpieczeństwem energetycznym będzie poświęcona wizyta Prezydenta Donalda Trumpa w Polsce. Według zapowiedzi Białego Domu Prezydent USA odwiedzi Polskę 6 lipca 2017 r., tuż przed szczytem G20 w Hanowerze i będzie gościem na Szczycie Trójmorza. Donald Trump spotka się na nim z przywódcami 12 państw Europy Środkowo-wschodniej.
Obecność Donalda Trumpa na Szczycie Trójmorza to zasługa działań Prezydenta Andrzeja Dudy i Prezydent Chorwacji, Kolindy Grabar-Kitarović.
Właśnie prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović po wizycie Andrzeja Dudy zadeklarowała gotowość budowy terminalu LNG na chorwackiej wyspie Krk, który początkowo będzie terminalem pływającym (FSRU) oraz niezbędnej infrastruktury pozwalającej na połączenie chorwackiego systemu przesyłowego z sieciami gazociągów w sąsiednich krajach. Dzięki temu możliwe stanie się realizowanie koncepcji budowy w Europie połączeń gazowych na kierunku północ-południe.
Jak widać w zakresie uniezależnienia Europy środkowowschodniej od rosyjskiego dyktatu gazowego dzieje się bardzo dużo i Polska jest w tych działaniach bardzo aktywna. Dzięki temu nasz kraj oprócz zdywersyfikowania kierunków dostaw gazu ziemnego ma szansę stać się także poważnym eksporterem tego surowca do krajów naszego regionu.