Krzysztof Tchórzewski
minister energii
Od 2015 roku Ministerstwo Energii podejmuje skuteczne działania, które przekładają się na sukcesywne obniżanie cen gazu dla Polaków. Powinno to zachęcać do zmiany ogrzewania na formę bardziej przyjazną środowisku. Dokładamy wszelkich starań, aby cena gazu dalej malała. To najważniejszy cel dywersyfikacji źródeł dostaw oraz liberalizacji rynku gazu. Wszystkie nasze inwestycje w sektor gazowy, takie jak Baltic Pipe, rozbudowa terminalu LNG czy połączenia transgraniczne, mają służyć zapewnieniu konkurencyjnych cen surowca dla Polaków. Naszym zamierzeniem jest wprowadzenie dogodnych uwarunkowań, które pozwolą na zwiększenie popularności gazu ziemnego jako niskoemisyjnego źródła energii. To kolejny element prowadzonych przez rząd działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Zwiększenie wykorzystania paliw gazowych, zwłaszcza jako paliwa do ogrzewania, wpłynie na zmniejszenie wykorzystania paliw nieekologicznych, co przełoży się na poprawę jakości powietrza i zwiększenie komfortu naszego życia. PGNiG ciągle rozwija swoją sieć, dzięki czemu gaz dociera do coraz większej liczby Polaków.
Ostatnio zatwierdzone przez Prezesa URE taryfy spółek z grupy kapitałowej PGNiG - PGNiG Obrót Detaliczny i Polskiej Spółki Gazownictwa sprawią, że klienci korzystający z gazu zapłacą mniej od 5 do 200 zł - w zależności od ilości zużywanego gazu.
Ministerstwo Energii kończy również prace nad nowym rozporządzeniem taryfowym dla paliw, którego celem jest stworzenie warunków dla dalszego zwiększenia wykorzystania gazu w gospodarce.