Niestety odpowiedzi na to pytanie nie znaleźliśmy na tegorocznej edycji Stacji Paliw, ale wiele wskazuje na to, że rynek ten zostanie ożywiony, choćby z uwagi na zaprezentowany w ostatnim czasie projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która ma zacząć obowiązywać już od początku 2018 r.
Co wspólnego ma jednak elektromobilność z rozwojem rynku gazu ziemnego jako paliwa silnikowego na polskim rynku? Wbrew pozorom bardzo wiele ponieważ w projekcie wspomnianej ustawy bardzo dużo miejsca poświęcono rozwojowi infrastruktury związanej z dystrybucją paliw metanowych (CNG i LNG). Ekspozycja na Stacji Paliw 2017 pokazała, że producenci wyposażenia stacji dostrzegają potencjał tkwiący w paliwach metanowych.
Na Stacji Paliw swoje stanowisko miał także PIMOT (Przemysłowy Instytut Motoryzacji), który prowadzi ciekawy projekt współfinansowany przez Unię Europejską - CNG LNG Alternative Fuels „Badania optymalizujące funkcjonowanie i rozmieszczanie stacji paliw alternatywnych sieci bazowej TEN-T”.
Projekt jest prowadzony przez działy zajmujące się paliwami, które wcześniej przed połączeniem z PIMOTem wchodziły w skład Instytutu Paliw i Energii Odnawialnej (IPiEO).
W ramach badań mają być opracowane m.in. metody pobierania próbek LNG do napędu pojazdów drogowych do badań jakościowych.
Zwieńczeniem projektu ma być budowa na terenie Przemysłowego Instytutu Motoryzacji stacji oferującej oba paliwa metanowe (CNG i LNG). Oprócz działalności komercyjnej stacja będzie także służyła naukowcom PIMOTu do badań związanych z zastosowaniem metanu w motoryzacji.
Szczegóły ekspozycji związanej z paliwami metanowymi można prześledzić oglądając zdjęcia w galerii.