Targi STACJA PALIW 2019 - fotorelacja

Piotr Złoty
źródło: relacja własna, materiały producentów
Dodany: 21.05.2019

 
Wśród prezentowanych na tegorocznej Stacji Paliw rozwiązań były także takie dedykowane do paliw gazowych (metanowych – LNG i CNG oraz gazu płynnego – LPG). Nie zdominowały one organizowanej od 26 lat przez Polską Izbę Paliw Płynnych imprezy targowej ale też nie sposób było ich nie zauważyć.

 
REKLAMA
Dystrybutor LPG firmy Tatsunofot. CNG-LNG.plDystrybutor LPG firmy Tatsuno

Strefa Metanu

Stoisko związane wyłącznie z zastosowaniem paliw gazowych w transporcie to Strefa Metanu, która od wielu lat gości na targach STACJA PALIW. Inicjatywa wspierana przez firmę ASF ze Rzgowa, fundację Green Fuel i portal CNG.auto.pl od wielu lat promuje napędy metanowe na polskim rynku.

ASF

Sprężarki gazu ziemnego Coltri, dystrybutory paliw silnikowych (także gazowych) Tatsuno to część oferty firmy ASF.

W tym roku firma po raz pierwszy zaprezentowała w Strefie Metanu dystrybutor Tatsuno do LPG. Czy to odwrót do branży paliw metanowych? To raczej tylko chęć zaprezentowania pełnej oferty dystrybutorów paliw silnikowych japońskiego producenta.

Ekspozycja zewnętrzna Strefy Metanu składała się z pojazdów zasilanych CNG. Między innymi był to Fiat Doblo Natural PowerMercedes E NGD podłączone do sprężarki gazu ziemnego firmy Coltri.

Stoisko LPG Groupfot. CNG-LNG.plStoisko LPG Group

LPG Group

Na kolejnym stoisku pełnym rozwiązań dla branży paliw gazowych prezentowała się firma LPG Group, która tradycyjnie pokazała pełną gamę pistoletów do tankowania samochodów gazem płynnym (LPG).

Dystrybutory paliw gazowych

Na kilku stoiskach można było zobaczyć dystrybutory LPG (Adast Polska, EMGaz, Mestrole Polska), LNG (EMGaz), CNG (Adast Polska) oraz urządzenie do legalizacji odmierzaczy LPG (EMGaz).

Clean LPG - do czyszczenia gazowych ukłądów zasilaniafot. CNG-LNG.plClean LPG - do czyszczenia gazowych ukłądów zasilania

cleanLPG

Bardzo ciekawym produktem, promowanym konsekwentnie od kilku lat jest cleanLPG, który służy do czyszczenia gazowych układów paliwowych. Jest on aplikowany co około 10 tys. km przy tankowaniu. Produkt znajduje się w kapsułce, która umieszczona w specjalnym aplikatorze ulega zgnieceniu przy zapinaniu pistoletu do tankowania. Uruchomienie tankowania LPG powoduje, że zawartość kapsułki trafia do zbiornika LPG, a później wraz z paliwem do dalszej części instalacji gazowej, co według przedstawicieli dystrybutora zapewnia utrzymanie układu paliwowego w czystości.

Kuluary Stacji Paliw 2019

Targi Stacja Paliw to także nieformalne spotkania, które często są źródłem unikalnej wiedzy branżowej. Na tegorocznej wystawie było podobnie.

Praktycznie zawsze na targach Stacja Paliw była obecna firma LDS - największy polski producent cystern do przewozu LPG. W ostatnim wcieleniu firma jest znana jako BC LDS. W tym roku firmy z Ostrowca Świętokrzyskiego zabrakło ale jak się dowiedzieliśmy, jedna z powiązanych z BC LDS spółek przygotowuje się do produkcji cystern kriogenicznych. Będą one mogły być używane do przewozu skroplonego gazu ziemnego (LNG). W celu przebadania własnych rozwiązań firma przejęła od PIMOTu projekt budowy stacji tankowania LCNG (LNG i CNG). Inwestycja jest realizowana na terenie Instytutu przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie.

Takie właśnie informacje mamy do przekazania po 26 edycji targów Stacja Paliw. Jak widać nie wszystkie pochodzą od wystawców ale to potwierdza tezę, że na Stacji Paliw trzeba być. Do zobaczenia za rok.


Good Przydatny artykuł (1)
Bad Mógłby być ciekawszy (0)Partnerzy