Paweł Jakubowski
Dyrektor Pionu Rozwoju GAZ-SYSTEM
Decyzja w tej sprawie została podjęta na podstawie wyników studium wykonalności, które zostało odebrane przez GAZ-SYSTEM w grudniu 2017 r. W ramach planowanej inwestycji na terenie Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu powstanie bocznica kolejowa wraz z infrastrukturą przeładunkową skroplonego gazu. Dzięki temu możliwy będzie załadunek i transport intermodalny znacznych ilości LNG. Wdrożymy usługę tzw. „wirtualnego gazociągu”. Polega ona na dostawie skroplonego gazu z Terminalu LNG do stacji regazyfikacji i odbiorców końcowych za pomocą transportu kolejowego oraz drogowego.
Usługa przeładunku LNG na kolej to jedna z nowych funkcjonalności, która związana jest z projektem rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu. Zakłada on wzrost mocy regazyfikacyjnych terminalu z obecnych 5 mld m³ do 7,5 mld m³ gazu ziemnego rocznie. W tym celu planowane jest zwiększenie istniejącego układu regazyfikatorów SCV o kolejne jednostki.
Kolejną funkcjonalnością będzie usługa załadunku LNG i bunkrowania statków, która wymaga zbudowania drugiego nabrzeża. Rekomendacje dotyczące rozpoczęcia prac projektowych i przygotowawczych powyższych działań rozwojowych zostały wydane przez Zarząd GAZ-SYSTEM spółce Polskie LNG w mijającym roku.
Projekt rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu to element kompleksowej strategii rozwoju grupy kapitałowej GAZ-SYSTEM. Realizacja inwestycji przyczyni się do maksymalizacji wykorzystania dostępnej i planowanej infrastruktury Terminalu. Dzięki temu spółka zdywersyfikuje portfel świadczonych usług oraz zyska nowych partnerów biznesowych.
Realizacja projektu rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu zakłada wykorzystanie środków unijnych w ramach działania 7.1 Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Zakończenie projektu w zakresie przeładunku LNG na kolej planowane jest w 2021 r.