Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA zarezerwowało dodatkowe 35% mocy regazyfikacyjnej Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Śinoujściu. Jak podaje PGNiG jest to kolejny krok w kierunku dywersyfikacji dostaw gazu oraz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.
W związku z tym przedstawiciele PGNiG SA oraz Polskiego LNG SA z Grupy Kapitałowej GAZ-SYSTEM S.A. podpisali stosowny aneks do umowy o regazyfikacji.
Dzięki niemu PGNiG będzie mogło sprowadzić drogą morską skroplony gaz w ilości, która po regazyfikacji da około 5 mld m3 gazu ziemnego.
Mamy za sobą ponad rok intensywnej eksploatacji terminalu. Podpisaliśmy w tym czasie drugi długoterminowy kontrakt na LNG z Qatargas, zrealizowaliśmy trzy dostawy na zasadach spot. Wzrasta zapotrzebowanie na gaz w Polsce. Zwiększamy też eksport surowca na Ukrainę. Obecnie wykorzystywane przez PGNiG moce regazyfikacyjne terminalu LNG w Świnoujściu są już dla nas za małe. Dlatego podjęliśmy decyzję o zwiększeniu rezerwacji.
Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA
Dzięki zwiększeniu mocy regazyfikacyjnej zarezerwowanej w Terminalu LNG firma będzie mogła w jeszcze większym stopniu optymalizować portfel zamówień poprzez zawieranie kontraktów na zakup LNG w średnim i krótkim terminie.
Obecnie roczna przepustowość terminalu LNG w Świnoujściu wynosi 5 mld m3. Jego operator podjął niedawno decyzję o zwiększeniu mocy regazyfikacyjnych do 7,5 mld m3.
W ramach usługi regazyfikacji Terminal LNG przyjmuje metanowce ze skroplonym gazem ziemnym, organizuje wyładunek surowca, jego odbiór, regazyfikację i dostarcza gaz do krajowego systemu przesyłowego. Dostępny jest także gaz w stanie ciekłym, który trafia do cystern samochodowych.
Terminal LNG w Świnoujściu przyjął już (od czerwca 2016 r., kiedy miała miejsce pierwsza komercyjna dostawa LNG) ponad 3 mln m3 skroplonego gazu ziemnego. Po jego zregazyfikowaniu do sieci trafiło około 2 mld m3 gazu ziemnego.
Dostarczone w tym czasie LNG pochodziło z kontraktów długoterminowych z Katarem, zawartych z Qatargas w 2009 oraz 2017 r., a także z dostaw spotowych z USA, Norwegii i Kataru.
W 2016 r. import gazu ziemnego z Kataru zamknął się liczbą około 1 mld m3. Uwzględniają tylko dostawy z kontraktów długoterminowych z Qatargas w całym 2017 r. do Polski trafi około 1,3 mld m3, a od 2018 r. dostawy mają być zwiększone do 2,9 mld m3.