Deklaracje jakie złożył prezydent Stanów Zjednoczonych są zgodne z polityką USA zakładającą m.in. intensyfikowanie eksportu surowców energetycznych.
Komentatorzy rynku przewidywali, że Donald Trump zaproponuje Polsce i krajom Trójmorza dostawy LNG.
Polska i inne kraje Europy Środkowej rozważają możliwość importu amerykańskiego LNG, jednak jak podkreślają przedstawiciele strony polskiej dostawy muszą być wynegocjowane na korzystnych warunkach tak, aby było to przedsięwzięcie opłacalne.
Rozmowy na ten temat toczą się pomiędzy polskimi i amerykańskimi firmami na zasadach rynkowych.
Mówił o tym prezydent Andrzej Duda.
Mówiliśmy dużo o dostawach gazu do Polski. Cieszę się bardzo, że pierwszy transport gazu skroplonego, gazu LNG dotarł do Polski 8 czerwca ze Stanów Zjednoczonych.
Okazało się to sukcesem, nie było żadnych problemów, nie było żadnych przeszkód w tym, aby ten gaz znalazł się w naszym gazoporcie poprzez terminal LNG w Świnoujściu. I to otwiera drogę do kolejnych kontraktów.
Mam nadzieję, że zostanie w niedługim czasie zawarty kontrakt długoterminowy na dostawy gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych i że w ten sposób będzie postępowała dywersyfikacja źródeł dostaw tego niezwykle ważnego surowca do Polski.
Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Prezydent Donald Trump wyraził poparcie dla inicjatywy Trójmorza, która pozwoli stworzyć 12 krajom położonym pomiędzy Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem podstawy do niezależnego funkcjonowania.
Powstanie infrastruktury gazowej na osi północ-południe to jeden z celów inicjatywy Trójmorza. Stanowi ona podstawę do uniezależnienia naszego regionu od wpływu monopolistycznej pozycji jaką w zakresie dostaw gazu ziemnego ma Rosja. Dotychczas mogła ona wykorzystywać brak alternatywy do dyktowania warunków na dostawy błękitnego paliwa.
Mocno popieramy inicjatywę Trójmorza. Ameryka gotowa jest pomagać Polsce oraz innym narodom europejskim dywersyfikować dostawców energii, abyście nigdy już nie byli zakładnikami jednego tylko dostawcy, który był monopolistą.
Cieszę się, że pierwsza dostawa amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego dotarła w zeszłym miesiącu do Polski. Być może trochę podniesiemy cenę, ale jesteście trudnym negocjatorem.
Donald Trump, prezydent Stanów Zjednoczonych
Komentatorzy podkreślają, że USA mogą także wykorzystywać dostawy gazu ziemnego do Europy jako element nacisku na Rosję, który ma osłabić jej dominującą pozycję.
Prezydent Trump był także gościem honorowym na szczycie Trójmorza. W swoim wystąpieniu skierowanym do 12 przywódców krajów Europy Środkowej podkreślał poparcie dla tej inicjatywy oraz zapewniał, że USA nie zmonopolizują rynku gazu ziemnego w naszym regionie ani nie dopuszczą by robili to inni.
Wizytę skomentowała także premier Beata Szydło, która wyraziła nadzieję, że wizyta prezydenta Trumpa to dopiero początek coraz szerszej współpracy pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi w wielu dziedzinach.
To był pierwszy krok w tych relacjach, które w tej chwili mamy z panem prezydentem Donaldem Trumpem. Będą kolejne wizyty i spotkania, już przełożenie na konkrety tej wczorajszej wizyty, czyli - mam nadzieję - podpisanie umów dotyczących dostaw gazu i obronności. To są ważne decyzje, które zostały podjęte i które będziemy przekładać na konkretne projekty
Beata Szydło, prezes rady ministrów Rzeczypospolitej Polskiej
Premier podkreśliła, że wizyta prezydenta USA w Polsce naszą pozycję w Unii Europejskiej, lecz nie rozwiąże bieżących spraw związanych z naszą obecnością w UE.
Pojawiają się także komentarze pragnące umniejszyć rangę wizyty prezydenta USA, szczególnie w kontekście importu amerykańskiego LNG. Są one jednak bardzo nieliczne, ale pokazują, że lobby rosyjskiego monopolisty w zakresie zaopatrzenia Polski w gaz ziemny cały czas działa. Na szczęście politycy, którzy lobbują za tym rozwiązaniem stanowią obecnie opozycję pozaparlamentarną.