Iran na światowym rynku gazu ziemnego

Piotr Złoty
źródło: The Wall Street Journal, National Iranian Gas Export
Dodany: 29.01.2016

 
Jak podaje The Wall Street Journal Iran ma największe globalne rezerwy gazu ziemnego i po zniesieniu sankcji międzynarodowych (związanych z programem nuklearnym) może stać się jego poważnym eksporterem.

 

Warto wiedzieć

W styczniu 2016 r. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej podała, że Iran spełnił zobowiązania wynikające z porozumienia ze światowymi mocarstwami. USA i Unia Europejska zniosły, obowiązujące od 2006 r., sankcje związane z programem nuklearnym Iranu. Po tym fakcie Iran zwiększył wydobycie ropy naftowej.

W niedługim czasie Iran ma zamiar wznowić projekt pozwalający na eksport gazu ziemnego w postaci skroplonej (LNG). Był on zatrzymany w 2012 r. w następstwie międzynarodowych sankcji. Jego zaawansowanie jest oceniane na 40%. Pełne możliwości produkcyjne instalacja LNG może osiągnąć w ciągu 3 do 4 lat.

Eksport irańskiego gazu będzie także możliwy dzięki budowie gazociągu do Omanu, w którym znajdują się odpowiednie instalacje do skraplania gazu ziemnego.

Pojawiają się także pomysły na budowę pływających terminali LNG, na których byłby skraplany irański gaz ziemny. Ocenia się, że taki projekt może być zrealizowany w czasie poniżej 2 lat.

Teaminal LNGfot. PressTVIran przygotowuje infrastrukturę, która umożliwi eksport gazu ziemnego w ilości około 30 mld m3 w 2030 r.

Optymizmu Irańczyków nie podzielają urzędnicy Unii Europejskiej, którzy powątpiewają w możliwość wznowienia eksportu gazu w tak krótkim czasie. Jednocześnie Iran jest uważany przez UE za potencjalnie kluczowego dostawcę gazu ziemnego do Europy, który pozwoli zmniejszyć zależność od gazu rosyjskiego.

Gazociąg przez Turcję jest najkrótszą drogą do Europy dla gazu z Iranu, lecz jest to inwestycja obecnie niemożliwa do zrealizowania (ze względów ekonomicznych).

Szacunki irańskie mówią o możliwości eksportu około 30 mld m3 gazu do Europy w 2030 r.

Iran chce także eksportować gaz do swych sąsiadów, krajów położonych nad Zatoką Perską. Wymienia się tutaj Kuwejt i Zjednoczone Emiraty Arabskie, ale także Arabię Saudyjską, która jest największym przeciwnikiem politycznym Iranu w regionie, głównie za sprawą zaangażowania się po przeciwnych stronach konfliktów w Syrii i Jemenie.


Good Przydatny artykuł (4)
Bad Mógłby być ciekawszy (0)







Partnerzy
Ustawienia plików cookie