Niedawny amerykański boom w produkcji gazu ziemnego wynikał właśnie z długoterminowych inwestycji Departamentu Energetyki, które rozpoczęły się jeszcze w latach 70. i 80. Przyczynił się on do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i powstania tysięcy miejsc pracy. Chociaż nasze badania odnośnie hydratów metanu są wciąż we wczesnym stadium rozwoju, inwestycje te zwiększają naszą wiedzę o ich krajowych zasobach i potencjale, który można w odpowiednim czasie odblokować.
Ernest Moniz, Sekretarz Energii USA
Hydraty metanu to krystaliczna forma wody i metanu (czyli głównego składnika gazu ziemnego), zalegająca na dnie oceanów i w lodach Arktyki. Olbrzymie zasoby hydratów szacowane na 2-10 tys. mld ton od wielu lat są powodem dywagacji na temat możliwości ich wykorzystania jako źródła energii.
W maju 2012 roku Departament Energii USA równolegle z japońskimi partnerami, ogłosił, że próby pozyskiwania metanu z hydratów na Alasce przebiegły pomyślnie. Nowo ogłoszone projekty badawcze będą uwzględniać to osiągnięcie. Będą także niekierowane na badania alternatywnych metod pozyskiwania metanu z hydratów i możliwości ich komercjalizacji. Badania te ocenią także wpływ wydobycia gazu ziemnego z hydratów na środowisko.