Skroplony gaz ziemny (skroplony metan - LNG) to bardzo skondensowane w stosunku do metanu w stanie gazowym źródło energii o ponad 600-krotnie zmniejszonej objętości. Ułatwia to transport i przechowywanie (duża ilość energii w niewielkiej objętości).
Gaz ziemny jest szeroko stosowanym w przemyśle nośnikiem energii oraz surowcem niezbędnym np. w zakładach chemicznych. Pomimo intensywnej pracy spółek odpowiedzialnych za infrastrukturę przesyłową i dystrybucyjną sieć gazowa nie dotarła jeszcze wszędzie.
Terminal w Świnoujściu jako źródło LNG
Polska ma jednak własny Terminal LNG, z którego dzięki zawartym przez PGNiG kontraktom z Katarem czy USA gaz ziemny w postaci skroplonej może być transportowany wszędzie tam gdzie nie dociera stała infrastruktura.
W takich miejscach zwanych w branży gazowniczej "białymi plamami" z uwagi na brak sieci buduje się stacje regazyfikacji LNG (zaopatrywane w skroplony gaz ziemny za pomocą cystern), które dostarczają gaz ziemny jednego lub kilku odbiorców przemysłowych.
W zakładach przemysłowych korzystających z przyłącza do sieci dystrybucyjnej, LNG może stanowić rezerwę mocy do pokrywania np. szczytowego zapotrzebowania na energię uzyskiwaną z gazu ziemnego, a w sytuacjach awaryjnych służyć jako podstawowe źródło.
Skórcz - kogeneracja z LNG dla przemysłu
Przykładem zastosowania LNG w przemyśle jest firma Iglotex ze Skórcza. Ten producent mrożonek zdecydował się na współpracę z PGNiG Obrót Detaliczny w zakresie dostaw skroplonego gazu ziemnego do skojarzonej produkcji energii elektrycznej i ciepła.
Projekt jest realizowany przez kilka firm. Partnerem biznesowym jest Grupa Kapitałowa Iglotex SA, a partnerem publicznym Powiat Starogardzki i Gmina Miejska Skórcz. W zakresie technologii i odpowiedzialności za rozbudowę stacji regazyfikacji w projekt jest zaangażowana firma Green Investment Therm (GI Therm).
Wartość inwestycji w Skórczu to 18,7 mln zł z czego ponad 9,5 mln zł pochodzi z funduszy europejskich.
W ramach umowy między PGNiG Obrót Detaliczny, a GI City Therm w 2018 r. zostanie dostarczonych 700 t LNG. W 2019 r., kiedy będzie uruchomiona elektrociepłownia kogeneracyjna, dostawy LNG wzrosną do 3,5 tys. t.
Siłownia w Skórczu będzie dysponowała mocą 2,5 MW, a zastosowane w niej paliwo gazowe pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 78% (z 14 do 3 tys. t rocznie).
Więcej na ten temat w materiale filmowym PGNiG dostarczy LNG do Iglotexu.
Dzięki zastosowaniu LNG można z powodzeniem budować obiekty o dużym zapotrzebowaniu na gaz ziemny nawet w miejscach, w których nie występuje sieć gazowa ale także w rejonach gdzie parametry istniejącej sieci (jej przepustowość) nie pozwalają na skorzystanie z gazu sieciowego.
Energetyka gazowa
Bardzo poważnym zastosowaniem LNG jest energetyka. Tak jest np. w Japonii gdzie w Jokohamie działa druga na świecie (pod względem wielkości) elektrownia zasilana LNG. Obiekt Futtsu o mocy 5 040 MW zasilany jest skroplonym gazem ziemnym, który trafia tam podmorskim rurociągiem z pobliskiego terminalu LNG. Rocznie w ten sposób można dostarczyć nawet 9 mln t skroplonego gazu ziemnego. Inne bardzo ciekawe wykorzystanie przemian przy regazyfikacji LNG to wytwarzanie prądu. Takie układy pracujące wg obiegu Rankine'a są stosowane w japońskich terminalach LNG.
Jak widać gaz ziemny w postaci skroplonej (LNG) może mieć różnorakie zastosowania także w przemyśle. Wszędzie tam gdzie konieczne jest uzyskiwanie dużych ilości ciepła, wysokich temperatur niezbędnych do różnego rodzaju procesów, w elektrociepłowniach (do wytwarzania ciepła systemowego), w galwanizerniach, hutach, mleczarniach, masarniach, zakładach przetwórstwa owocowo-warzywnego można z powodzeniem stosować instalacje regazyfikacji LNG.
Odzysk energii chłodu z LNG
Trzeba także pamiętać o pierwszych udanych próbach odzysku energii chłodu przy regazyfikacji LNG. Może ona być wykorzystywana w procesie produkcji mrożonych artykułów spożywczych czy też w innych procesach wymagających zastosowania niskich temperatur.
Adam Simonowicz
dyrektor departamentu CNG i LNG PGNiG Obrót Detaliczny
Największą zaletą LNG jest elastyczność. Jest to nośnik energii dostępny właściwie wszędzie, w dowolnym profilu zużycia i zapotrzebowania, które można niemalże idealnie dostosować do potrzeb klientów.
Dodatkowym atutem LNG jest to, że Klient ma gwarancje rynkowych warunków cenowych, dzięki oparciu przez PGNiG ceny LNG o instrumenty giełdowe stosowane na Towarowej Giełdzie Energii.
CNG-LNG.pl to portal, w którym piszemy o zastosowaniu paliw metanowych w różnych gałęziach gospodarki. Publikujemy najnowsze informacje, relacje z najważniejszych wydarzeń i patronujemy imprezom branżowym i konferencjom.