Jest to największa w Polsce elektrociepłownia gazowo-parowa, w której zastosowano turbiną gazową (napędzaną gazem ziemnym) i turbinę parową. Moc elektryczna bloku gazowo-parowego w Płocku wynosi blisko 600 Mwe, a cieplna 530 Mwt. Nowy obiekt wraz ze stacją elektroenergetyczną 400/110 kV będzie także ważnym źródłem zasilania północnej i centralnej Polski.
Płocka inwestycja PKN ORLEN ma szczególne znaczenie przy rosnącym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Pod koniec czerwca 2017 r. padł w Polsce rekord. Zapotrzebowanie na energię elektryczną wyniosło w szczycie ponad 22 883 MW.
Blok gazowo-parowy w Płocku został wyposażony w turbinę gazową Siemens klasy H. Dzięki niej płocki obiekt będzie najwydajniejszą elektrociepłownią w Europie Środkowo-Wschodniej o sprawności powyżej 60%. Będzie produkował energię elektryczną i parę technologiczną.
Obiekt dołącza do czołówki nowoczesnych bloków gazowo-parowych świata. Tego typu bloki powstały lub są w fazie budowy m.in. w Niemczech, Korei, Turcji, Egipcie i USA.
SGT5-8000H (50 Hz) jest turbiną gazową o mocy 400 MW, zaś blok gazowo parowy z jej zastosowaniem w rozwiązaniu jednowałowym osiąga moc blisko 600 MW. Moc tej turbiny można porównać z 1200 samochodami Porsche 911 turbo.
Kocioł przeszedł pozytywnie próbę ciśnieniową. Rozpoczęcie tzw. „gorącego rozruchu”, co jest rozumiane także jako „pierwszy ogień” na turbinie gazowej, zaplanowano na przełom sierpnia i września 2017 r. Oddanie bloku do eksploatacji jest przewidziane na przełomie 2017 i 2018 r.
Turbina serii SGT5 - 8000H została skonstruowana w oparciu o doświadczenia zdobyte przez Siemensa przy produkcji turbin klasy F i G, które łącznie przepracowały 25,9 milionów godzin.
Te jednostki chłodzone powietrzem zapewniają nie tylko trudno osiągalny do chwili obecnej rekordowy poziom sprawności, ale również gwarantują najwyższą elastyczność ruchową z krótkim czasem uruchomienia i wysokim poziomem zmienności obciążeń. Turbina klasy H może zostać przełączona na wytwarzanie wyłącznie energii elektrycznej lub ciepła, co pozwala na dostosowanie poziomu produkcji do zapotrzebowania odbiorców. Charakteryzuje się niską emisyjnością zarówno przy pełnym jak i częściowym obciążeniu.
Płocka rafineria zużywa 2,5 do 3 ton pary na godzinę. Nowy blok będzie wytwarzał w ciągu godziny 500 ton pary, co pozwoli na zaspokojenie nie tylko zapotrzebowania na ciepło w PKN ORLEN, lecz także innych dystrybutorów.
Ciągły rozwój całego układu napędowego jednostki wraz optymalizacją cyklu wodno-parowego połączone z wprowadzeniem usprawnień pozostałych elementów elektrowni pozwolił w rezultacie na przekroczenie 60% sprawności.
Jest to rekordowy parametr doskonalony w kolejnych instalacjach. To do tej turbiny należy obecnie rekord świata w zakresie sprawności.
Turbina klasy H z tej samej dawki paliwa produkuje energię elektryczną i ciepło, co w maksymalizuje wykorzystanie energii zawartej w paliwie, czyli zwiększa sprawność.
Nowoczesna technologia kogeneracji zastosowanej w bloku gazowo-parowym w Płocku, oparta o gaz ziemny czyli surowiec przyjazny dla środowiska i korzystny z punktu widzenia emisji dwutlenku węgla (CO2), jest bardzo podobna do zastosowanej przez ORLEN w bloku CCGT (Combined Cycle Gas Turbine) we Włocławku.
Obie jednostki będą się cechowały wysoką sprawnością, niskim wpływem na środowisko oraz wysokim stopniem wykorzystania. Wolumen energii elektrycznej wytworzonej w Płocku o wielkości 3 TWh zostanie skierowany do sprzedaży na rynku krajowym. Natomiast wytworzona para będzie w całości konsumowana przez produkcję Grupy ORLEN i lokalnych odbiorców.
Kontrakt na budowę bloku gazowo-parowego w Płocku podpisano w 2015 roku z konsorcjum Siemens, które będzie także serwisować główne urządzenia bloku przez 12 lat od rozpoczęcia użytkowania elektrociepłowni.
CNG-LNG.pl to portal, w którym piszemy o zastosowaniu paliw metanowych w różnych gałęziach gospodarki. Publikujemy najnowsze informacje, relacje z najważniejszych wydarzeń i patronujemy imprezom branżowym i konferencjom.