Inżynierowie z Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego PGNiG SA zaprojektowali mobilne stanowisko SMOK, dzięki któremu z autocysterny przewożącej skroplony gaz ziemny (LNG) można będzie dokładnie odmierzyć żądaną część ładunku. W tej chwili rynek LNG malej skali jest ograniczony tylko do takich odbiorców, którzy są w stanie odebrać pełny ładunek cysterny.
Łukasz Kroplewski
wiceprezes zarządu PGNiG SA ds. rozwoju
PGNiG chce doprowadzić do sytuacji, w której z LNG małej skali, mogliby korzystać nie tylko odbiorcy mający możliwość odebrania całej partii skroplonego gazu z cysterny, ale także ci, którzy potrzebują jedynie części ładunku. Mam tu na myśli osiedla domów jednorodzinnych, duże gospodarstwa rolne czy małe zakłady produkcyjne. Teraz mamy do czynienia tylko z takimi przypadkami, gdzie jeden odbiorca bierze wszystko, a to ograniczony rynek. Możliwość dzielenia ładunku cysterny na partie zdecydowanie wpłynie na rozwój rynku LNG w Polsce.
Obecnie LNG może za pośrednictwem autocystern docierać do stacji regazyfikacyjnej i dalej po regazyfikacji do odbiorcy poprzez gazową sieć dystrybucyjną.
Urządzenie zaprojektowane przez specjalistów z PGNiG można w każdej chwili przetransportować w dowolne miejsce w kraju, a możliwość podziału jednego ładunku na kilka partii może istotnie zwiększyć liczbę użytkowników LNG.
Według szacunków PGNiG rynek LNG małej skali to około 65 tys. ton/rok i mógłby on w ciągu 10 lat urosnąć do co najmniej 200 tys. ton/rok, a więc ponad trzykrotnie.
Grzegorz Rosłonek
dyrektor Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego PGNiG SA
Mamy za sobą udany rozładunek cysterny z wykorzystaniem naszego przepływomierza na stacji regazyfikacji należącej do Grupy PGNiG w Suwałkach. To pierwszy tego typu rozładunek w Polsce.
Wraz z początkiem rozwoju pomiarów LNG z wykorzystaniem mobilnych przepływomierzy trwa tworzenie całego krajowego systemu nadzoru pomiarowo-rozliczeniowego. Nowe stanowiska legalizacyjne muszą również być poddawane okresowym sprawdzeniom. Pierwsze w kraju i w Europie stanowisko referencyjne dla LNG powstanie w oparciu o infrastrukturę PGNiG SA w Oddziale w Odolanowie we współpracy z Głównym Urzędem Miar.
CNG-LNG.pl to portal, w którym piszemy o zastosowaniu paliw metanowych w różnych gałęziach gospodarki. Publikujemy najnowsze informacje, relacje z najważniejszych wydarzeń i patronujemy imprezom branżowym i konferencjom.