Piotr Woźniak
prezes zarządu PGNiG SA
Złoże Fogelberg ma duży potencjał. Jest to szczególnie ważne dla naszych planów zwiększenia produkcji gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i wysyłania go do Polski. To źródło zaopatrzenia jest kluczowe dla naszej strategii dywersyfikacji źródeł dostaw. W ciągu najbliższych kilku lat złoże to powinno dostarczać około 2,5 mld m³ gazu rocznie.
Odkryte w kwietniu 2010 r. złoże Fogelberg jest położone w obrębie koncesji PL433 na Morzu Norweskim. Prace wiertnicze są nadzorowane przez firmę Spirit Energy Norge, będącą operatorem tej koncesji (51,7% udziałów). Pozostałymi partnerami są Faroe Petroleum (28,3%) i PGNiG Upstream Norway (wspomniane 20%).
Odwiert rozpoznawczy 6506/9-4S zostanie wykonany przez pływającą platformę wiertniczą Island Innovator w czasie około 4 miesięcy. Wykonany zostanie także otwór boczny oraz przeprowadzony test produkcyjny. Pomoże on precyzyjnie ocenić wielkość odkrytego złoża.
BOE (Barrel of Oil Equivalent) - jednostka energii otrzymanej ze spalenia jednej baryłki ropy naftowej.
PGNiG Upstream Norway ma obecnie udziały w 21 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Na dwóch z nich jest operatorem. Wielkość zasobów wydobywalnych Grupy PGNiG w Norwegii jest szacowana na 83 mln BOE (stan na 1 stycznia 2018 r.).
Poszukiwania prowadzone są zarówno na obszarach sąsiadujących z użytkowanymi złożami jak i w rejonach mniej zbadanych, gdzie potencjał odkrycia nowych złóż gazu jest dużo wyższy.