Gaz ziemny sieciowy obecnie jest uważany za jeden z najlepszych nośników energii zarówno pod względem ekonomicznym, ekologicznym jak i funkcjonalnym. Dlatego też, jest on wybierany przez inwestorów jako potencjalne źródło zasilania. Jednakże nie w każdym przypadku przyłączenie do sieci gazowej jest możliwe do zrealizowania w wymaganym przez inwestora terminie. Może to wynikać zarówno z faktu braku sieci gazowej w rejonie inwestycji, jak również z powodów formalno-prawnych związanych z przyłączeniem do niej nowo budowanych inwestycji. Rozwiązaniem które umożliwia dostawę gazu ziemnego w okresie przejściowym, tj. do czasu wybudowania sieci gazowej przez operatora systemu gazowego, jest dostawa gazu ziemnego z wykorzystaniem mobilnych instalacji regazyfikacji. Rozwiązanie wykorzystujące gaz ziemny skroplony LNG oferowane jest przez firmę Gascontrol Polska Sp. z o.o.
Bardzo ważnym aspektem, oprócz dostaw gazu w wymaganym przez inwestora terminie, jest również możliwość natychmiastowego przełączenia zasilania na gaz sieciowy, po zrealizowaniu przyłącza. Nie jest wymagana wymiana elementów instalacji wewnętrznej w przypadku zastosowania innego nośnika energii.
W przypadku klientów już przyłączonych do sieci gazowej, ważnym aspektem jest utrzymanie nieprzerwanej dostawy gazu. W ostatnim okresie zmiana podejścia operatorów systemów gazowych do wykonywania prac sieciowych, gdzie nieprzerwana dostawa gazu do klientów końcowych stała się priorytetem, odpowiednie zapisy Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej oraz Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Siec Dystrybucyjnej, spowodowały inne spojrzenie na zastosowanie alternatywnych źródeł zasilania. Operatorzy systemów dystrybucyjnych zobowiązani zostali do uzgadniania zakresu i terminu wykonania prac, które będą skutkowały ograniczeniami w dostarczaniu paliwa gazowego do punktów wejścia lub wyjścia na połączeniach z systemami współpracującymi.
Dodatkowo, obostrzenia związane z realizacją prac sieciowych przez operatora systemu przesyłowego związane z terminami powiadamiania klientów w przypadku gdy prace te będą skutkowały przerwą w dostarczaniu paliwa gazowego do odbiorców, mają również wpływ na poszukiwanie i zastosowanie alternatywnych źródeł zasilania.
W przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnych powodujących zagrożenie w przesyle i dystrybucji paliwa gazowego, operatorzy stosownymi zapisami w w.w. dokumentach zobowiązani zostali do podejmowania działań mających na celu usunięcie sytuacji awaryjnej oraz przywrócenie dostaw gazu do odbiorców końcowych. W takiej sytuacji, w przypadku prac na czynnych gazociągach przy pełnym ciśnieniu eksploatacyjnym, prace realizowane mogą być w połączeniu zasilania gazem skroplonym LNG oraz z wykorzystaniem metod hermetycznych. Rozwiązania takie pozwalają odseparować odcinek rurociągu z możliwością bezpiecznego przeprowadzenia prac sieciowych z jednoczesnym zapewnieniem nieprzerwanej dostawy paliwa gazowego do odbiorców końcowych. W obecnych czasach, kiedy gaz stał się istotnym nośnikiem energetycznym, propozycja powyższa stała się podstawowym i niezawodnym rozwiązaniem umożliwiającym nieprzerwane dostawy w trakcie prac eksploatacyjnych, modernizacyjnych oraz w sytuacjach awaryjnych.
Powyższe obostrzenia, świadomość klientów końcowych, nowe podejście operatorów systemów gazowych, a przy tym możliwość zastosowania mobilnych instalacji regazyfikacji wykorzystujących gaz ziemny skroplony LNG pozwala na zrealizowanie każdego zadania w zależności od zaistniałej sytuacji.
Uruchomienie Terminalu w Świnoujściu obok funkcjonujących Oddziałów PGNiG w Odolanowie oraz Grodzisku Wielkopolskim, uzupełnił w znaczący sposób możliwości pozyskania gazu skroplonego, tym samym zwiększając bezpieczeństwo nieprzerwanej dostawy, przyczynił się do znaczącego wzrostu popytu na gaz ziemny skroplony LNG w Polsce. Dotyczy to w znacznym stopniu dostaw spotowych, które są alternatywą w przypadku problemów w dostawie gazu sieciowego lub też stanowić mogą źródło gazu do czasu zrealizowania inwestycji dotyczącej budowy sieci gazowej przez operatora systemu gazowego.
Aby zapewnić dostawy spotowe w celu realizacji prac sieciowych niezbędne jest uruchomienie procesu logistyczno-technologicznego, do którego zaliczyć należy:
CNG-LNG.pl to portal, w którym piszemy o zastosowaniu paliw metanowych w różnych gałęziach gospodarki. Publikujemy najnowsze informacje, relacje z najważniejszych wydarzeń i patronujemy imprezom branżowym i konferencjom.