PGNiG – krajowy dystrybutor gazu ziemnego nie ułatwia życia użytkownikom samochodów zasilanych gazem ziemnym. Wydaje się, że w niektórych rejonach Polski użytkowanie samochodu CNG jest niemożliwe. Czy na pewno?
Okazuje się, że rynek oferuje urządzenia umożliwiające tankowanie CNG we własnym zakresie, w domu (Home Refueling Appliance – HRA). Są to sprężarki o niewielkiej wydajności, które służą do tankowania gazu ziemnego na terenie własnej posesji, w miejscu, w którym samochód przebywa gdy nie jest używany
(np. pod wiatą).
Niewielka wydajność urządzeń HRA powoduje, że tankowanie trwa dłużej niż na tradycyjnej stacji CNG. Wykorzystuje się zatem czas kiedy samochód nie jest użytkowany (najczęściej jest to pora nocna).
Tankowanie w nocy ma jeszcze jedną zaletę. Korzystając w licznika dwutaryfowego wykorzystujemy do tankowania samochodu tańszy prąd dostępny właśnie w godzinach nocnych. Pozwala to w jeszcze większym stopniu zmniejszyć koszty tankowania.
Sprężarki przydomowe mają niewielkie wymiary, dzięki czemu łatwo wygospodarować na nie miejsce. W zależności od producenta i modelu są oferowane urządzenia wolnostojące lub montowane na ścianie.
Urządzenia tego typu mogą z powodzeniem służyć do tankowania CNG do samochodów osobowych (nawet kilku jednocześnie) lub dostawczych. Mogą także znaleźć zastosowanie w firmach, w których używa się samochodów zasilanych CNG.
Na polskim rynku dostępnych jest wiele spreżarek przydomowych różnych marek.
Sprężarki przydomowe w Europie dzielą się na:
BRC FuelMaker
Coltri
Motor Jikov
Sprężarki HRA (przydomowe) stanowią realną alternatywę dla publicznych stacji sprężania gazu ziemnego. Ich szersze zastosowanie jest w stanie doprowadzić do popularyzacji samochodów zasilanych gazem ziemnym na polskim rynku. Upowszechnienie sprężarek przydomowych nie zmieni faktu, że przejazdy na dłuższych dystansach nadal będą wymagać dokładnego zaplanowania podróży. Jednak większość użytkowników (także firm), przez znaczną część roku używa samochodów w ruchu lokalnym, dzięki czemu zawartość zbiornika CNG pokrywa dzienne zapotrzebowanie silnika na paliwo z dużym zapasem.
CNG-LNG.pl to portal, w którym piszemy o zastosowaniu paliw metanowych w różnych gałęziach gospodarki. Publikujemy najnowsze informacje, relacje z najważniejszych wydarzeń i patronujemy imprezom branżowym i konferencjom.