W imieniu PGNiG SA umowę typu EPSA (Exploration and Production Sharing Agreement) podpisali Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA oraz Michał Pietrzyk, Wiceprezes Zarządu ds. finansowych, w obecności Jego Wysokości Szejka Sauda ibn Sakr al-Kasimi, emira Ras al-Chajma.
Piotr Woźniak
Prezes Zarządu PGNiG SA
Rozpoczynamy działalność w regionie, który ma fundamentalne znaczenie dla światowego rynku ropy i gazu. Jest to kolejny krok w realizacji strategii Grupy Kapitałowej PGNiG, która przewiduje intensywny rozwój segmentu poszukiwań i wydobycia za granicą. Jestem przekonany, że współpraca z lokalnymi partnerami będzie korzystna nie tylko ekonomicznie, ale stworzy okazję do wymiany wiedzy i doświadczenia.
Podpisana umowa określa podział obowiązków, kosztów i zysków z tytułu eksploatacji koncesji, co do której oferta PGNiG została wybrana jako najkorzystniejsza w grudniu 2018 roku. Początkowo prace będą przebiegać w trzech dwuletnich etapach poszukiwawczych, po których przewidziano 30-letni okres produkcji. Po każdym z etapów poszukiwawczych Spółka ma możliwość rezygnacji z udziałów w koncesji.
Obszar koncesji obejmuje 619 kilometrów kwadratowych. Za sprawy związane z jej realizacją odpowiada nowoutworzony oddział PGNiG SA z siedzibą w Ras al-Chajma.
Ras Al Khaimah Petroleum Authority to urząd nadzorujący eksploatację zasobów ropy i gazu emiratu. RAK GAS LLC jest państwową spółką działającą w zakresie poszukiwania i wydobycia, zaopatrzenia a także przetwórstwa węglowodorów.
Niszant Dighe
Prezes RAK GAS LLC
Ras Al Khaimah Petroleum Authority i RAK GAS LLC mają przyjemność powitać PGNiG w emiracie Ras al-Chajma, gdzie będziemy wspólnie prowadzić poszukiwania i wydobycie, zgodnie z podpisaną dzisiaj umową. Jesteśmy przekonani, że wzajemnie korzystna współpraca, pozwoli uwolnić potencjał emiratu w zakresie ropy naftowej i gazu ziemnego.
Zgodnie ze statystykami OPEC, udokumentowane zasoby węglowodorów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wynoszą prawie 98 mld baryłek ropy naftowej i 6 bilionów m³ gazu ziemnego. Produkcja ropy naftowej sięga 3 milionów baryłek dziennie a w przypadku gazu przekracza 54 mld m³ rocznie.