Jeśli badania i testy zakończą się pomyślnie, górnictwo zyska dodatkowe źródło dochodów, a problem zagrożenia metanowego w kopalniach oraz emisja metanu do atmosfery zmniejszą się.
Obaj partnerzy (PGNiG i PIG-PIB) założyły konsorcjum, w ramach którego przeprowadzone zostaną badania technologii szczelinowania hydraulicznego w otworach wiertniczych w Gilowicach na Górnym Śląsku. Pozwolą one sprawdzić w jaki sposób szczelinowanie wpływa na wzrost ilości metanu w pokładach węgla. Będzie to pierwsza próba wydobycia metanu z pokładów węglowych jaką przeprowadzi PGNiG.
Zagospodarowanie dotychczas wychwytywanego w kopalniach metanu spada. W ten sposób tracimy cenne źródło energii Pozyskiwanie metanu jako surowca energetycznego powinno być stałym źródłem przychodu dla kopalń.
Piotr Woźniak, prezes PGNiG
Prace ruszają jesienią 2016 roku na obszarze niecki głównej Górnośląskiego Zagłębia Węglowego, gdzie zlokalizowane są otwory wiertnicze Gilowice-1 i Gilowice-2H.
Efektywniejsze wykorzystanie metanu kopalnianego poprawi także bezpieczeństwo pracy górników. Projekt może w przyszłości umożliwić także wydobycie metanu na skalę przemysłową na terenach zamkniętych kopalni.
dr Janusz Jureczka, dyrektor Górnośląskiego Oddziału PIG-PIB
PGNiG w pracach będzie korzystać ze swych doświadczeń z hydraulicznego szczelinowania wykonywanego w ramach prac związanych z poszukiwaniem gazu z formacji łupkowych.
Wczoraj gazoport, jutro Baltic Pipe, ale poza tymi strategicznymi projektami mamy także swoje złoża gazu, w których wydobycie musimy inwestować. Jesteśmy na etapie tworzenia założeń programu badawczego, który dzięki wsparciu rządu planujemy już niedługo uruchomić.
Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG ds. rozwoju