Ministrowie omówili perspektywy rozwoju współpracy dwustronnej, w tym zwłaszcza w obszarze energii i planowanej realizacji projektu Baltic Pipe/Northern Gate, którego realizacja miałaby szansę zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.
Rozmawialiśmy również o relacjach gospodarczych polsko-norweskich. Łączy nas w tej chwili wielki projekt, który mam nadzieję w ciągu 5-6 lat zostanie wykonany, to jest połączenie gazowe z Norwegii przez Danię do Polski.
Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej
Sądzę, że możemy jeszcze zacieśnić nasze doskonałe relacje. Mieliśmy również okazję dzisiaj porozmawiać o energetyce i o gazie. Sądzimy, że w przyszłości dzięki Polsce i dzięki Danii będziemy mogli rozbudować możliwości eksportu norweskiego gazu.
Børge Brende, minister spraw zagranicznych Królestwa Norwegii
Ważnym wątkiem rozmów była przyszłość relacji transatlantyckich. Rozmówcy zgodzili się, że we wspólnym interesie jest utrzymanie politycznego i wojskowego zaangażowania USA w Europie.
W aspekcie polityki bezpieczeństwa - ministrowie odnieśli się do konfliktu Rosja-Ukraina i jej wpływu na sytuację w Europie. Szefowie dyplomacji podkreślili ponadto, że zbieżność między oboma krajami w ocenie zagrożeń i sposobów przeciwdziałania im przemawia za ścisłą współpracą przy realizacji decyzji szczytu NATO z Warszawy.
Łączy nas też problematyka bezpieczeństwa w Europie. Norwegia i Polska to są kraje leżące na skraju Europy. Oba nasze kraje sąsiadują z Rosją, która jest w tej chwili przyczyną pewnych problemów w dziedzinie bezpieczeństwa. Łączy nas wspólne spojrzenie na bezpieczeństwo i utrzymanie tego bezpieczeństwa przez NATO – zaznaczył szef polskiej dyplomacji.
Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej
Podczas rozmów w Warszawie poruszono kwestie współpracy regionalnej w obszarze nordycko-bałtyckim. W ocenie szefów dyplomacji obecne przewodnictwo Polski w Grupie Wyszehradzkiej (V4) oraz koordynacja prac w NB8 przez Norwegię stwarzają dodatkowe możliwości współpracy, zwłaszcza w kontekście planowanego w najbliższym czasie spotkania ministrów spraw zagranicznych V4+NB8.
Ministrowie omówili kwestie związane z przyszłością UE w perspektywie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii i kształtem relacji UE - Wielka Brytania. W ocenie ministrów UE powinna posiadać pragmatyczne, możliwie ścisłe i wzajemnie korzystne relacje z Wielką Brytanią, jednak relacje te muszą opierać się na zasadzie wzajemności.
Podczas wizyty w Warszawie minister Børge Brende spotkał się także z wiceministrem Konradem Szymańskim.