Dzięki temu emisja dwutlenku węgla zostanie ograniczona o 10 tys. ton rocznie. Znacznie obniży się emisja cząstek stałych oraz hałasu.
Zakład, w którym pracuje instalacja do skraplania obsługuje firma Cambi AS w imieniu EGE (agencji Waste to Energy) miasta Oslo. Znajduje się on w rolniczym regionie w pobliżu stolicy Norwegii.
Po osiągnięciu pełni zdolności produkcyjnych zakład będzie w stanie przetworzyć 50 tys. ton odpadów żywnościowych w ciągu roku, co przełoży się na produkcję około 14 tys. m3 biometanu dziennie. Paliwo po skropleniu (LBG - Liquefied BioGas) będzie można łatwo przewozić i stosować jako silnikowe. Dzięki temu region stanie się liderem w zakresie zastosowania innowacyjnych rozwiązań przyjaznych środowisku.
Zakład ten pozwoli na operowanie w rejonie Oslo 135 autobusom zasilanym biogazem. W rezultacie emisja CO2 będzie zmniejszona o około 10000 ton rocznie przy znacznym zredukowaniu i emisji cząstek stałych. Powietrze będzie czystsze , a poziom hałasu zostanie zmniejszony. Są to korzyści, które odczują wszyscy w regionie
Jannicke Gerner Bjerkås , Dyrektor ds. Komunikacji agencji Waste to Energy Agency miasta Oslo
Jesteśmy dumni i zachwyceni, że mamy udział w tym przełomowym projekcie przeznaczonym do produkcji nowego, odnawialnego i zrównoważonego ekologicznie paliwa transportowego. Istnieje ogromny potencjał do wykorzystania LBG z odnawialnych źródeł energii jako paliwa do samochodów ciężarowych i autobusów, a ten projekt jest ważnym krokiem naprzód w rozwoju tego rynku.
Tore Lunde, dyrektor zarządzający Wärtsilä Oil & Gas Systems
Celem Unii Europejskiej jest osiągnięcie do 2020 r. 20% udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.