39000 stacji CNG w 2025 r.

Robert Markowski
źródło: Navigant Research
Dodany: 21.08.2015

 
Według najnowszych prognoz, w 2025 r. na całym świecie będzie prawie 39000 stacji tankowania gazu ziemnego. Konkretnie rzecz biorąc, ma ich być dokładnie 38887. Jak zdołano określić liczbę punktów dystrybucji metanu tak precyzyjnie?

 

Obecnie istniejące, będące w stadium budowy i planowane na najbliższą przyszłość stacje CNG można przy odrobinie wysiłku i dobrej woli po prostu policzyć. No i policzono – wygląda na to, że rok 2015 zamknie się liczbą ni mniej, ni więcej 23001 stacji. W ciągu kolejnych 10 lat liczba ta ma znacząco wzrosnąć – do wspomnianych już 38887, co oczywiście jest dobrą wiadomością, ale biorąc pod uwagę zainteresowanie, jakim cieszy się dziś na świecie gaz ziemny i tempo rozwoju sektora CNG/LNG w wielu krajach, spodziewaliśmy się raczej podwojenia bieżącej liczebności stacji. Trzeba mimo wszystko przyznać, że 16000 nowych stacji w ciągu dekady i tak robi wrażenie.

Na międzynarodowej arenie alternatywnych paliw dla transportu gaz ziemny okazuje się jednym z najpopularniejszych zamienników tradycyjnych paliw płynnych – zarówno w formie CNG, jak i LNG, choć ta pierwsza jest zdecydowanie powszechniejsza. Aby jednak jakakolwiek alternatywa wobec benzyny i oleju napędowego mogła się upowszechnić, absolutnie nieodzownym elementem jest odpowiednio rozwinięta sieć stacji tankowania.

Sam Abuelsamid, starszy analityk, Navigant Research

Tankowanie CNG na stacji w Warszawiefot. cng-lng.plIm więcej takich obrazków w przyszłości, tym lepiej dla wszystkich!

Mimo że globalna infrastruktura CNG/LNG rozwija się (i to dosyć szybko), głównym problemem pozostaje nierównomierne rozmieszczenie stacji na mapie. Weźmy na przykład Europę – podczas gdy w Niemczech jest ponad 900 obiektów i blisko 100 tys. pojazdów, które tam tankują, za Odrą, w Polsce, stacji jest ledwie 25, a pojazdów ledwie kilka tysięcy. Fakt, że są takie inicjatywy jak LNG Blue Corridors, ale i one nie czynią gazu ziemnego paliwem tak powszechnie dostępnym, jak benzyna czy olej napędowy. Może nie zmieni się to całkowicie do roku 2025, ale 16000 nowych stacji tankowania z pewnością przybliży świat do ostatecznego celu, jakim jest wolność od ropy naftowej i wszechobecność paliw na bazie metanu.


Good Przydatny artykuł (3)
Bad Mógłby być ciekawszy (0)Partnerzy