Inwestycja o wartości 953 mln dolarów jest prowadzona przez firmę Early Power Limited z Ghany, z którą współpracuje międzynarodowe konsorcjum w skład którego wchodzą: Endeavour Energy, General Electric (GE) i Sage Petroleum Limited. Wszystkie firmy są dobrze znane w sektorze energetycznym. Dostarczają zrównoważone, niezawodne i konkurencyjne cenowo rozwiązania w krajach rozwijających się.
Realizację projektu Bridge Power podzielono na 2 fazy. Po zakończeniu pierwszego etapu obiekt będzie dysponował mocą 202 MW. Zakończenie drugiego etapu spowoduje osiągnięcie zakładanej mocy 424 MW.
W ciągu 5 lat od uruchomienia siłowni planowana jest zmiana paliwa z LPG na gaz ziemny. Olej napędowy ma stanowić paliwo zapasowe w sytuacji kiedy gaz będzie niedostępny.
W pierwszym etapie będzie zainstalowanych 5 turbin gazowych TM2500 General Electric oraz turbina parowa GE. Do jej zasilania będą służyły wytwornice pary, która po przejściu przez turbinę trafi do chłodzonego powietrzem skraplacza, który także powstanie w pierwszym etapie. W tym czasie wykonane zostaną także zbiorniki magazynowe na LPG oraz rurociągi do jego transportu.
W drugim etapie zostaną zamontowane 4 turbiny gazowe GE LM 6000 PC Sprint oraz turbina parowa GE. Dodatkowo będą zamontowane 4 generatory z odzyskiem ciepła, skraplacz oraz inne elementy wyposażenia zakładu. Zakończenie prac drugiej fazy projektu jest planowane na 2020 r.
Elektrownia będzie zasilana w LPG przez ponad 9-kilometrowy rurociąg o średnicy 12 cali (ponad 30 cm). Będzie on łączył budowaną elektrownię z rafinerią Tema.
Po zakończeniu pierwszego etapu prac elektrownia będzie potrzebowała 771 ton LPG dziennie, a docelowo 1679 ton.
Budowana elektrownia dostarczy 17% energii elektrycznej zużywanej w Ghanie.
CNG-LNG.pl to portal, w którym piszemy o zastosowaniu paliw metanowych w różnych gałęziach gospodarki. Publikujemy najnowsze informacje, relacje z najważniejszych wydarzeń i patronujemy imprezom branżowym i konferencjom.