Dotacja została przyznana przez Szwedzką Agencję Ochrony Środowiska, w ramach programu Climate Leap (Klimatklivet). Wsparcie pomoże w najbliższych latach uruchomić w Szwecji 16 nowych stacji oferujących gaz ziemny jako paliwo silnikowe
Będą one zlokalizowane w 13 szwedzkich regionach: Västerbotten, Norrbotten, Värmland, Västernorrland, Gävleborg, Örebro, Västmanland, Uppsala, Västra Götaland, Östra Götaland, Jönköping, Kronoberg i Skåne.
Zmiana paliwa w segmencie ciężkiego transportu drogowego z powszechnie używanego oleju napędowego na skroplony biogaz (LBG) lub skroplony gaz ziemny (LNG), będzie miała znaczący wpływ na redukcję emisji dwutlenku węgla (CO2), tlenków azotu (NOx), cząstek stałych i hałasu. W przyszłości gaz ziemny ma odgrywać główną rolę w przejściu społeczeństw do bycia neutralnymi pod względem emisji dwutlenku węgla.
W ciągu najbliższych kilku lat Gasum poszerzy sieć stacji oferujących skroplony gaz ziemny (LNG) w Finlandii, Szwecji i Norwegii. Nowe stacje zostaną rozlokowane w strategicznych lokalizacjach, co przyczyni się do zwiększenia zasięgu operowania pojazdów napędzanych LNG w krajach skandynawskich.
Jukka Metsälä
wiceprezes Gasum
Pozytywna decyzja o wsparciu inwestycyjnym daje nam doskonałą okazję do dalszego rozwoju naszej sieci stacji gazowych i jednocześnie kontynuowania wysiłków na rzecz rozwoju skandynawskiego rynku gazu. Przybliża nas także do celu, jakim jest ograniczenie emisji spalin w transporcie drogowym i niskoemisyjna przyszłość.
Firma Gasum od wielu lat podejmuje wyraźne kroki w zakresie rozwoju skandynawskiego systemu dystrybucji LNG. Pierwsze w Finlandii stacje LNG znajdują się w Helsinkach, Vantaa, Turku i Jyväskylä.
Popyt na czyste paliwo w transporcie drogowym jest ewidentny, a dobrze rozwinięta sieć stacji oferujących paliwa metanowe ma kluczowe znaczenie dla rozwoju branży. Liczba pojazdów gazowych rośnie we wszystkich kategoriach. W 2017 roku liczba samochodów gazowych zarejestrowanych w Finlandii była trzykrotnie wyższa niż rok wcześniej.
CNG-LNG.pl to portal, w którym piszemy o zastosowaniu paliw metanowych w różnych gałęziach gospodarki. Publikujemy najnowsze informacje, relacje z najważniejszych wydarzeń i patronujemy imprezom branżowym i konferencjom.