Ten oryginalny pomysł, o którym napisał Guardian wydaje się rozwiązywać problem psich odchodów, które z wykorzystaniem tej technologii mogą dodatkowo miastu służyć. Wrzucane do pojemnika odchody są zamieniane przez mikroorganizmy w beztlenowej komorze fermentacyjnej w metan, który z kolei jest spalany w latarni oświetlającej ulice. Same zalety.
Brian Harper poświęcił 3 lata na rozwijanie tego pomysłu. W podstawie latarni jest zielona skrzynka, w której wytwarzany jest biogaz. Właściciele psów muszą zbierać odpady w darmowe papierowe worki. Po wrzuceniu do pojemnika należy 5-krotnie przekręcić korbę znajdującą się na zewnątrz, co powoduje, że psie odchody przemieszczają się do komory, w której są rozkładane przez drobnoustroje.
W ciągu kilku dni powstaje biogaz o zawartości 60% metanu i 40% dwutlenku węgla. Jest on przechowywany w 50-litrowym zbiorniku. Lampa jest załączana automatycznie po zapadnięciu zmierzchu.Ocenia się, że 10 worków z odchodami może podsycać świecenie latarni przez dwie godziny.
Małe biogazownie są powszechne w wielu krajach. Biogaz jest wykorzystywany także w wielu zakładach wytwarzających ciepło i energię elektryczną z odchodów zwierzęcych i ścieków komunalnych. Jednak energia z większości ekskrementów nadal marnuje się.
Wykorzystanie biogazu pochodzącego z odchodów nie jest w Wielkiej Brytanii odosobnione. Przykładem mogą być Bio-Bug, czyli Volkswagen Beetle z instalacją zasilaną biogazem produkowanym w oczyszczalni ścieków, czy linia nr 2 w Bristolu obsługiwana przez poo-busy.
Przykład związany z zagospodarowaniem psich ekskrementów pochodzi z Kanady. W Waterloo, w prowincji Ontario właściciele psów wyprowadzający zwierzęta w lokalnych parkach proszeni są o zbieranie odchodów i umieszczanie ich w betonowych magazynach. Ich zawartość jest wykorzystywana w dużej, centralnej biogazowni.
Jak mówi Jeff Silcox-Childs, dyrektor ds. środowiska i parków w Waterloo oddzielne zbieranie psich odchodów, oprócz wykorzystywania ich w biogazowni, zapobiega także zanieczyszczaniu surowców odzyskiwanych z odpadów.
CNG-LNG.pl to portal, w którym piszemy o zastosowaniu paliw metanowych w różnych gałęziach gospodarki. Publikujemy najnowsze informacje, relacje z najważniejszych wydarzeń i patronujemy imprezom branżowym i konferencjom.