Planowany obiekt będzie wyposażony w 2 zbiorniki mieszczące po 60 m3 skroplonego gazu ziemnego. Temperatura przechowywanie LNG wynosi około -160ºC co powoduje, że stosowane są zbiorniki kriogeniczne.
Urząd Miasta Sokółka nie prowadzi tej inwestycji, natomiast zdajemy sobie sprawę, że budowa tego typu obiektu może wzbudzać niepokój wśród mieszkańców. Uważam więc, że dzisiejsze konsultacje będą dobrą okazją na zadawanie pytań i rozwiewania wątpliwości. Liczę, że dzięki temu spotkaniu unikniemy późniejszych zarzutów, że nie poinformowaliśmy nikogo o planowanej inwestycji, a w szczególności ludzi, którzy mieszkają w tamtej okolicy.
Ewa Kulikowska, burmistrz Sokółki
Inwestycja w stację regazyfikacji LNG w mleczarni jest związana z modernizacją zakładu w Sokółce, która z kolei wynika z jego rosnących potrzeb.
Już obecnie zakład zużywa 2 tys. t węgla rocznie, a po rozbudowie możliwości produkcyjnych zapotrzebowanie na energię także ulegnie zwiększeniu. Planowana inwestycja zmniejszy emisję pyłów i zanieczyszczeń.
2 zbiorniki mieszczące blisko 50 t LNG wraz z niezbędną infrastrukturą powalającą odparować gaz zmieszczą się na działce o powierzchni około 300 m2 ze strefą bezpieczeństwa o szerokości jedynie 15 m.
Obsługa obiektu będzie zdalna a zastosowane systemy bezpieczeństwa pozwolą na bezproblemowe jego użytkowanie.
Podobne inwestycje zostały zrealizowane w Ełku, Piszu, Olecku i Hajnówce. Jeżeli planowana inwestycja dojdzie do skutku, właściciel będzie mógł wystąpić o zgodę na sprzedaż gazu do innych podmiotów przemysłowych, a także gospodarstw domowych, co może skutkować wybudowaniem lokalnej sieci gazowej w Sokółce.
CNG-LNG.pl to portal, w którym piszemy o zastosowaniu paliw metanowych w różnych gałęziach gospodarki. Publikujemy najnowsze informacje, relacje z najważniejszych wydarzeń i patronujemy imprezom branżowym i konferencjom.