Zagospodarowanie osadów pościekowych to jedno z głównych zadań Grupowej Oczyszczalni Ścieków (GOŚ) w Łodzi. Powstający w wyniku fermentacji osadów pościekowych biogaz jest wykorzystywany do produkcji ciepła i energii elektrycznej w agregatach kogeneracyjnych. Obecnie zapewniają one 100% ciepła dla oczyszczalni, a zapotrzebowanie na energię elektryczną pokrywają w 38%. Niestety wskaźniki te sukcesywnie zmniejszają się z uwagi na wyeksploatowanie funkcjonującej od 2004 r. elektrociepłowni.
Na przestrzeni 13 lat funkcjonowania obiektu zmieniły się parametry biogazu, w którym pojawiły się związki krzemu tzw. siloksany. Ich obecność w biogazie znacznie przyśpieszyła zużycie silników agregatów kogeneracyjnych.
Obecnie GOŚ w Łodzi wspólnie z Centrum Elektroniki Stosowanej CES z Krakowa rozpoczynają modernizację istniejącej elektrociepłowni. Będzie ona polegała m.in. na wymianie zespołów prądotwórczych. Modernizacji będą podane także układy pomiarowe.
Inwestycja jest wyceniona na ponad 6,2 mln zł. Całość kwoty będzie pochodziła ze środków własnych GOŚ.
Nowe zespoły prądotwórcze będą znacznie bardziej wydajne, dzięki czemu z tej samej ilości biogazu wytworzą 10% więcej energii elektrycznej. Według władz spółki pozwoli to pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną zużywaną przez GOŚ nawet w 70%. Powstający w oczyszczalni biogaz będzie wykorzystywany w całości. Dotychczas wykorzystywano go w 80%.
CNG-LNG.pl to portal, w którym piszemy o zastosowaniu paliw metanowych w różnych gałęziach gospodarki. Publikujemy najnowsze informacje, relacje z najważniejszych wydarzeń i patronujemy imprezom branżowym i konferencjom.