Baltic Pipe to projekt inwestycyjny mający na celu połączenie Polski ze złożami gazu ziemnego na Norweskim Szelfem Kontynentalnym za pośrednictwem duńskiego systemu przesyłowego. Jego realizacja pozwoli wypełnić strategię rządu w zakresie dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Polski i budowy konkurencyjnego rynku tego surowca.
W związku z tym, że część projektu Baltic Pipe, która będzie realizowana i finansowana przez polskiego operatora systemu przesyłowego gazowego znajdzie się na terytorium Danii oraz w jej wyłącznej strefie ekonomicznej, konieczne stało się określenie na poziomie umowy międzynarodowej statusu i prawnych ram funkcjonowania tej części infrastruktury.
Zawarcie umowy pomiędzy Polską i Danią zapewni, że operator polskiego systemu przesyłowego gazowego będzie pełnić również funkcję operatora systemu przesyłowego gazowego na części gazociągu znajdującej się poza terytorium Polski, a Prezes Urzędu Regulacji Energetyki uprawniony będzie do zatwierdzenia taryfy operatora uwzględniającej poniesione przez niego koszty na realizację, utrzymanie i eksploatację tej części gazociągu oraz tłoczni gazu Everdrup.
W umowie strony potwierdziły również, że będą wspierać inwestorów w przygotowaniu i realizacji projektu Baltic Pipe, tak aby został on ukończony do dnia 1 października 2022 roku. Tym samym umowa stanowi jednoznaczny wyraz poparcia obu państw dla realizacji tego połączenia. Umowa wymaga ratyfikacji za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie.