Terminal w Świnoujściu gotowy na dostawy LNG

Piotr Złoty
źródło: Polskie LNG
Dodany: 20.11.2015

 
Terminal LNG w Świnoujściu uzyskał formalne pozwolenie na rozpoczęcie procedury schładzania i rozruchu technologicznego z wykorzystaniem skroplonego gazu ziemnego, który zostanie dostarczony drogą morską w grudniu 2015 r. z Kataru.

 

Pozwolenie na użytkowanie, które jest wymagane przepisami prawa zostało wydane przez Transportowy Dozór Techniczny. Decyzja jest wynikiem wykonanej w listopadzie 2015 r. operacji wstępnego schładzania rurociągów z wykorzystaniem azotu.

Terminal LNG w Świnoujściufot. Polskie LNGTerminal LNG w Świnoujściu

Zużyto w tym celu 800 tys. m3 azotu, który został dostarczony w stanie ciekłym cysternami. Gaz wykorzystano do osuszenia, przedmuchu oraz tzw. inertyzacji, czyli redukcji zawartości tlenu w instalacji.

Osuszanie zostało przeprowadzone by zapobiec tworzeniu się lodu w instalacjach, w których będzie znajdował się skroplony gaz ziemny (LNG), którego temperatura wynosi -162ºC. Przedmuch i inertyzacja pozwoliły na usunięcie tlenu z orurowania procesowego, którym transportowane będzie LNG.

Schładzanie instalacji zakończyło się pozytywnie. W części instalacji osiągnięto temperatury od -130 do nawet -150ºC. Obecnie na terenie terminalu trwają ostatnie przygotowania do przyjęcia pierwszego metanowca, który przypłynie w grudniu 2015 r. Kolejna dostawa jest przewidziana w pierwszym kwartale 2016 r. Pochodzący z niej gaz zostanie użyty do kolejnych prób eksploatacyjnych.

Operacja trwała dwa tygodnie. Ciekły azot wykorzystany do procesów został dostarczony na teren inwestycji 40 cysternami. Na miejscu, za pomocą infrastruktury, która funkcjonuje na terenie terminalu LNG, surowiec został odparowywany i takim stanie wprowadzony, pod niewielkim nadciśnieniem, do instalacji i zbiorników. Po zakończeniu procesu, który polegał na ciągłym przepływie azotu przez zbiorniki, mieszanina gazowa została usunięta poprzez system wydmuchu. Na inertyzację jednego zbiornika zużyto około 400 tys. m3 azotu. Po operacji zobojętniania zbiorniki są gotowe do przyjęcia LNG.

Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG

Terminal LNG zapewni 1/3 obecnego zapotrzebowania na gaz ziemny naszego kraju. Zdolności regazyfikacji terminalu po rozbudowie mają wzrosnąć do 7,5 mld m3 rocznie, co stanowi połowę rocznego zapotrzebowania Polski na to paliwo.


Good Przydatny artykuł (3)
Bad Mógłby być ciekawszy (1)







Partnerzy
Ustawienia plików cookie