Obie zgromadziły wielu ekspertów z krajów ważnych z punktu widzenia światowego rynku gazu ziemnego oraz specjalistów z organizacji, które zajmują się zagadnieniami energetycznymi, w tym także związanymi z "błękitnym paliwem".
Debata "Gaz ziemny z konwencjonalnych i niekonwencjonalnych źródeł jako niskoemisyjne paliwo zielonej gospodarki" była moderowana przez Scotta Fostera, Dyrektora Wydziału Zrównoważonej Energii w Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ (UNECE).
Rozbudowa sieci gazowej
Uczestniczył w niej Piotr Woźniak, prezes PGNiG SA, który zapowiedział plany rozbudowy sieci gazowniczej w Polsce. Nakładem około 2 mld dolarów mają one spowodować, że do 2022 r. 90% mieszkańców Polski będzie miało dostęp do gazu.
Program wymiany pieców na kotły gazowe
Prezes PGNiG SA wspominał także o programie wymiany pieców węglowych na kotły gazowe, w ramach którego firma wspomaga taki zakup kwotą nawet do 3000 zł.
Dotychczas do PGNiG trafiło blisko 10 tys. wniosków o dofinansowanie, a 4,5 tys. Polaków skorzystało już z pomocy firmy.
Wzrost wydobycia gazu ziemnego w Polsce
Piotr Woźniak zwrócił także uwagę na działania PGNiG mające na celu wzrost wydobycia gazu ziemnego w Polsce. Odbywa się to poprzez rewitalizację istniejących złóż, poszukiwanie nowych oraz pionierskie w Polsce wydobycie gazu z podkładów węgla.
Krajowy gaz, jak zawsze podkreśla prezes Woźniak, ma najniższą cenę i koszty przesyłu. Prowadzony przez PGNiG w Gilowcach na Górnym Śląsku projekt przedeksploatacyjnego odmetanowania pokładów węgla kamiennego daje bardzo dobre efekty z czym firma wiąże duże nadzieje.
Zmarnowana energia degraduje środowisko
Szacunki mówią, że w 2017 r. w wyniku odmetanowania polskich kopalń do atmosfery przedostało się około 1 mld m³ metanu. To bardzo duża ilość.
Trzeba przypomnieć, że nielimitowana emisja metanu, na co zwracał uwagę Raymond Pilcher przewodniczący grupy ekspertów ds. metanu z pokładów węgla (UNECE) ma około 25-krotnie większy wpływ na efekt cieplarniany niż powszechnie ograniczana emisja dwutlenku węgla. Zatem oprócz korzyści ekonomicznych kontrolowane odmetanowanie kopalń przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.
Zwiększenie bezpieczeństwa w górnictwie
Dodatkowo pozyskiwanie metanu z pokładów węgla podnosi bezpieczeństwo górników pracujących przy wydobyciu węgla. Podkreślił to uczestniczący w debacie dr Tim Moore z Uniwersytetu Technologicznego Queensland w Australii. Powiedział on, że w ciągu ostatnich 30 lat w kopalniach węgla kamiennego w Australii jest coraz mniej wypadków. Kraj ten jest jednym ze światowych potentatów w zakresie pozyskiwania metanu z pokładów węgla.
Chiny
W dyskusji brał udział przedstawiciel Chin, które także specjalizują się w odmetanowywaniu kopalń. Jin Zhixin będący wiceprezesem Shanxi Coking Coal Group, jednej z największych firm w Chinach wydobywających węgiel kamienny, produkujących koks i energię elektryczną powiedział, że jego firma z każdych 100 mln t wydobytego węgla odzyskuje 500 mln m³ metanu.
Plany firmy Shanxi Coking Coal Group przewidują budowę elektrowni o mocy 70 MW, która będzie w całości zasilana metanem pochodzącym z pokładów węgla.
Stały wzrost zapotrzebowania na gaz
Według prognoz Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) globalne zapotrzebowanie na gaz ziemny wzrośnie do 2045 r. o 45%. Podkreślił to Olaf Martins z Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Ropy i Gazu (IOGP).
Widać to także na rynku polskim, gdzie od 2015 do 2017 r. roczna konsumpcja gazu ziemnego wrosła z 15 do 17 mld m³ czyli o 2 mld m³. Zużycie gazu ziemnego będzie z pewnością rosło w dalszym ciągu dzięki przemyślanym działaniom PGNiG, które z jednej strony wpływa na rozwój sieci gazowej i wzrost liczby odbiorców (m.in. przez program wymiany pieców), a z drugiej strony zapewnia stabilne źródła zaopatrzenia w gaz ziemny oraz rozwija wydobycie krajowe.