Arkadiusz Sekściński
Wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju PGNiG SA
Nie ulega wątpliwości, że gaz ziemny to paliwo, które w nadchodzących latach odegra kluczową rolę w transformacji polskiego ciepłownictwa i ten kontrakt jest na to dowodem. Sektor ciepłowniczy stoi przed koniecznością zmian, a gaz to obecnie najlepsza alternatywa dla węgla, umożliwiająca redukcję emisji i pyłów w tym sektorze.
Umowa została podpisana pomiędzy PGNiG Obrót Detaliczny i Grupą ECO, która zajmuje się wytwarzaniem, przesyłem, dystrybucją i sprzedażą energii cieplnej oraz elektrycznej.
Grupa ECO świadczy swoje usługi na terenie dziesięciu województw i konsekwentnie stawia na szerokie wykorzystanie gazu ziemnego.
Członek Zarządu ds. operacyjnych ECO, Grupa ECO
Nasza Grupa koncentruje się na dojściu do neutralności klimatycznej, co nie będzie możliwe bez wykorzystania gazu ziemnego jako paliwa przejściowego. Gaz odgrywa coraz większą rolę w naszej działalności, niedawno oddaliśmy do użytku nowe moce kogeneracyjne oraz realizujemy kolejne projekty, dlatego zdecydowaliśmy się na znaczne zwiększenie wolumenu dostaw tego ekologicznego paliwa.
Dla porównania, planowany roczny wolumen dostaw wynoszący 75 mln m sześc. (820 GWh) gazu, pozwoliłby na pokrycie zapotrzebowania ponad 50 tys. domów jednorodzinnych, wykorzystujących to niskoemisyjne paliwo do celów grzewczych.
Henryk Mucha
Prezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny
Zapotrzebowanie na gaz ziemny w ostatnich latach w Polsce sukcesywnie rośnie i ten trend z pewnością się utrzyma. Aktywnie działamy na rzecz zwiększania popytu na paliwo gazowe, odnosząc konkretne sukcesy sprzedażowe. Umowa na 2023 rok z Grupą ECO, zagwarantuje Klientowi dwukrotnie większy wolumen dostaw w porównaniu z obowiązującymi kontraktami na lata 2021-2022.