Projekt BioCat zakłada wytwarzanie wodoru z nadwyżki energii elektrycznej produkowanej w bardzo popularnych w Danii farmach wiatrowych, który będzie wykorzystywany do konwersji biogazu powstajacego z osadów ściekowych do czystego metanu.
BioCat otrzymał 27,6 mln koron (3,7 mln euro) dofinansowania z programu ForskEL wspierającego przyjazne środowisku inicjatywy w zakresie technologii wytwarzania energii elektrycznej. Konsorcjum powołanemu do realizacji projektu Biocat przewodniczy firma Electrochaea, dostarczająca technologię wytwarzania metanu z nadwyżek energii elektrycznej duńskiego operatora sieci przesyłowej Energinet. Projektowi Biocat partnerują także Hydrogenics, Audi, NEAS Energy, HMN Gashandal, Spildevandscenter Avedøre i Insero Business Services.
Mamy w końcu powiązanie pomiędzy bardzo rozwiniętą w Danii energetyką wiatrową a produkcją ekologicznego gazu do duńskiej sieci gazowej. Integracja taka jest niezbędna jeśli w dłuższej perspektywie mamy zamiar przekształcać systemy energetyczne, wycofując się z wykorzystywania węgla, ropy i gazu ziemnego.
Kim Behnke, Dyrektor Ochrony Środowiska, badania i rozwój w Energinet
Kanadyjska firma Hydrogenics zajmująca się technologiami wodorowymi zainstaluje urządzenie do elektrolizy wody o mocy 1 MW w jednej z największych oczyszczalni ścieków w Danii (Spildevandscenter Avedøre). Wykorzystując nadmiar energii elektrycznej w okresach pozaszczytowych, np. w porze nocnej będzie produkowany wodór, który następnie będzie łączony z dwutlenkiem węgla z surowego biogazu. W osobnym bioreaktorze z wykorzystaniem mikroorganizmów w reakcji katalitycznej powstanie czysty metan wtłaczany do przesyłowej sieci gazowej. Produkty uboczne czyli tlen i ciepło będą używane w procesie oczyszczania ścieków.