Witold Waszczykowski
Minister Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej
Dostęp do amerykańskiego gazu jest ważnym czynnikiem dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dostawy LNG z USA wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne regionu, zmniejszając uzależnienie od dominującego dostawcy i przynosząc korzyści dla polskiej i amerykańskiej gospodarki
Pierwsza dostawa tego surowca do Polski miała miejsce w czerwcu 2017 roku z należącego do Cheniere Energy terminala Sabine Pass w Luizjanie. Była to także pierwsza dostawa LNG do Europy Środkowo-Wschodniej.
W listopadzie 2017 r. PGNiG podpisało pięcioletni kontrakt na dostawy LNG z tego samego terminala. W sobotę, 16 grudnia 2017 r. szef polskiego MSZ w towarzystwie prezesa PGNiG Piotra Woźniaka odwiedził terminal Sabine Pass.
Rozwój współpracy gospodarczej między Polską a Teksasem był również przedmiotem dyskusji z przedstawicielami teksańskich środowisk biznesowych zrzeszonych w Greater Houston Partnership. Jest to czołowa organizacja biznesowa zrzeszająca 1200 przedsiębiorców, której początki sięgają pierwszej połowy XIX wieku.
Minister Witold Waszczykowski rozmawiał również z zarządem firmy ExxonMobil. Rozmowy, w których uczestniczył Piotr Woźniak, prezes PGNiG dotyczyły m.in. dostępu do złóż na Morzu Północnym znajdujących się w dyspozycji koncernu.
Witold Waszczykowski
Minister Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej
Chcielibyśmy rozwinąć współpracę gospodarczą, daleko wyjść poza dziedzinę bezpieczeństwa, która do tej pory dominowała między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Chciałbym też podkreślić, że porozumienie gazowe z USA jest też elementem realizacji naszej geopolitycznej inicjatywy Trójmorza.
Szef polskiego MSZ spotkał się także z burmistrzem Houston Sylvestrem Turnerem.
Witold Waszczykowski
Minister Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej
Równolegle do kontynuacji wysokiej dynamiki kontaktów międzyrządowych, zabiegamy o wzmacnianie relacji na poziomie stanowym. Liczymy, że otwarcie Konsulatu Generalnego RP w Houston stanie się impulsem do rozwoju jeszcze bliższych relacji z Teksasem.
Teksas to druga, po Kalifornii, gospodarka USA z PKB o wartości 1,6 bln USD (odpowiednik 10. gospodarki świata) oraz stan, z którym Polska odnotowuje największą wartość wymiany handlowej (857 mln USD). W ostatnich latach nastąpił ponad dwukrotny wzrost wartości eksportu z Polski do Teksasu, a pierwszym towarem eksportowym są urządzenia elektroniczne.