Gaz – System zbuduje gazociągi

Piotr Złoty
źródło: Wirtualny Nowy Przemysł
Dodany: 08.10.2012

 
Na większości konferencji dotyczących gazu łupkowego pojawiały się opinie, że nawet jeśli zostaną potwierdzone złoża tego paliwa to i tak jego wykorzystanie będzie niemożliwe z uwagi na brak sieci przesyłowej.

 
REKLAMA

Warto wiedzieć

Gaz – System S.A. jest właścicielem spółki Polskie LNG S.A. powołanej do budowy i eksploatacji terminalu LNG w Świnoujściu. W 2014 r. może z niego pochodzić nawet 5 mld m3 gazu przy rocznym zużyciu 14 mld m3.

Obecnie już wiadomo, że złoża gazu łupkowego mamy (Państwowy Instytut Geologiczny ocenia je na 346 do 768 mld m3). Prowadzi się nawet próbną eksploatację z odwiertów na Pomorzu, lecz zdaniem fachowców, aby rozpocząć przemysłowe wydobycie potrzeba jeszcze kilku lat prac, prób i badań.

W ten scenariusz wpisuje się firma Gaz – System, która zgodnie z deklaracjami planuje, że do końca 2014 r. powstanie ponad 1000 km nowych gazociągów, co spowoduje, że firma będzie gotowa do przesyłu gazu z pokładów łupkowych.

Chciałbym wszystkich uspokoić, że jeśli już latach 2013 - 2015 będzie wydobywany gaz łupkowy to my go spokojnie przetransportujemy z kopalń do odbiorców. Najważniejsze gazociągi powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce. Właśnie w tych miejscach są najbardziej perspektywiczne koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego. Gdyby nie łupki to i tak należałoby inwestować w gazociągi.

Jan Chadam, Prezes Gaz – System S.A.


Good Przydatny artykuł (1)
Bad Mógłby być ciekawszy (0)Partnerzy