Dotyczy ono realizacji analizy techniczno-ekonomicznej mającej na celu sprawdzenie możliwości rozwoju infrastruktury do zasilania pojazdów sprężonym gazem ziemnym (CNG) z wykorzystaniem infrastruktury GAZ-SYSTEM S.A.
Analiza ma pomóc firmie GAZ-SYSTEM w zbadaniu zapotrzebowania rynku na sprężony gaz ziemny oraz poznaniu szczegółów związanych z technicznymi aspektami realizacji projektu (wymagania prawa budowlanego, dostępność przyłączy) z wszelkimi kosztami koniecznymi do poniesienia zarówno na etapie inwestycji jak i później w czasie użytkowania stacji CNG w zależności od liczby obsługiwanych samochodów.
GAZ-SYSTEM zarządza na terenie kraju infrastrukturą niezbędną do przesyłania gazu ziemnego. Jest to około tysiąca obiektów (stacji redukcyjnych, pomiarowych i redukcyjno-pomiarowych). To właśnie one mają stanowić zaplecze dla stacji CNG oferujących gaz ziemny w postaci sprężonej do zastosowań trakcyjnych.
Zgodnie z planem GAZ-SYSTEM nie będzie to jedyne zastosowanie stacji CNG. Tzw. stacje-matki będą przystosowane do tankowania butlowozów (specjalnych naczep z wiązkami butli o dużej pojemności), którymi gaz ziemny w postaci sprężonej będzie dostarczany do odbiorców znajdujących się poza zasięgiem systemu gazociągów, którym zarządza GAZ-SYSTEM.
Zabrane w wyniku analizy materiały posłużą wytypowaniu najlepszych lokalizacji dla stacji sprężania gazu ziemnego (CNG).