PGNiG nie zawiera kontraktów nieopłacalnych

Piotr Złoty
źródło: Polska Agencja Prasowa
Dodany: 21.07.2017

 
Prezes Piotr Woźniak w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej podkreślił, że od grudnia 2015 r. PGNiG nie zawarł nieopłacalnego kontraktu. Podobnie firma podchodzi do negocjacji w sprawie ewentualnych dostaw LNG ze Stanów Zjednoczonych.

 
REKLAMA
Piotr Woźniak - prezes PGNiGfot. CNG-LNG.plPiotr Woźniak - prezes PGNiG

Piotr Woźniak zapewnił, że żaden kontrakt, który nie jest opłacalny nie będzie zawarty przez obecny zarząd PGNiG. Oczywiście poza nawiasem jest kontrakt z Gazpromem, który jak stwierdził prezes jest "kulą u nogi" jeśli chodzi o warunki dostaw.

W sprawie tego kontraktu toczy się sprawa przed trybunałem arbitrażowym w Sztokholmie. Piotr Woźniak zapewnił, że jest pewny wygranej w tym sporze. Jego rozstrzygnięcie jest spodziewane w listopadzie 2017 r.

PGNiG rozmawia na temat kontraktów średnio- i długoterminowych z różnymi dostawcami, w tym amerykańskimi i to nie z jedną firmą tylko z wieloma.

Jak stwierdził prezes kontrakt taki musi się pod własnym ciężarem zakończyć. Nie ma w tej chwili pilności w zakresie zbilansowania rynku i konieczności zamawiania dodatkowych dostaw gazu.

Import LNG trenujemy na transakcjach spotowych czyli jednorazowych. Wychodzi to bardzo dobrze ale kontrakt średnioterminowy czy długoterminowy to jest zupełnie inna działalność i zupełnie inaczej się do tego podchodzi. To wymaga czasu. Bardzo ostrożnie podchodzimy do kontraktacji długoterminowej. To musi potrwać.

Bardzo życzliwie patrzymy na partnerów amerykańskich, którym jesteśmy w stanie pomóc, otwierając im rynek na gaz, którego jest na świecie coraz więcej i którego cena ustabilizowała się, a w średniej perspektywie będzie raczej spadać niż stać w miejscu.

Piotr Woźniak, prezes PGNiG


Good Przydatny artykuł (1)
Bad Mógłby być ciekawszy (0)Partnerzy