Właściciel i operator instalacji, spółka Polskie LNG (grupa GAZ-SYSTEM) może ubiegać się o zwrot nakładów do maksymalnej kwoty 553 mln zł (128 mln euro) z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którego jednym z priorytetów jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego.
W wydarzeniu udział wzięli:
Andrzej Duda
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
To bardzo ważny moment – mogę śmiało powiedzieć – wręcz w naszej historii. Gdy sięgniemy pamięcią do 2006 roku – posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Belwederze, Pan Prezydent prof. Lech Kaczyński prezentuje swoją ideę stworzenia warunków do zapewnienia Polsce rzeczywiście suwerenności energetycznej w zakresie dostaw gazu. Mówi wtedy o dwóch planowanych w związku z tym wielkich inwestycjach: o gazoporcie i budowie gazociągu z szelfu norweskiego poprzez Danię do Polski.
Krzysztof Tchórzewski
Minister Energii
Kluczowe jest zaznaczenie przez KE strategicznej roli naszego gazoportu, jako narzędzia do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego nie tylko do Polski, ale również krajów bałtyckich, poprzez dywersyfikację i promocję nowych tras transportowych w regionie. Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w znacznym stopniu wpływa na uniezależnienie się Polski i krajów sąsiednich od dostaw gazu z kierunku wschodniego, a także wpisuje się w trzy filary polityki energetycznej UE: zrównoważonego rozwoju, poprawy bezpieczeństwa dostaw oraz zwiększenia konkurencyjności.
Piotr Naimski
Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej
Rozbudowa Terminalu LNG jest częścią koncepcji tzw. Bramy Północnej, na którą składa się także projekt budowy gazociągu Baltic Pipe. Dzięki niemu od października 2022 r. trafi do Polski gaz ze złóż na norweskim szelfie kontynentalnym. Realizacja obu inwestycji umożliwi pełne pokrycie polskich potrzeb importowych gazem sprzedawanym po konkurencyjnych cenach.
Dofinansowanie to około 2/3 planowanych wydatków. Środki przyznane są na rozbudowę funkcjonalności terminalu i składającą się na:
Tomasz Stępień
Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM
Rozbudowa Terminalu LNG to kluczowy element realizowanej konsekwentnie Strategii Grupy GAZ-SYSTEM. Uzyskane dofinansowanie jest dowodem na to, że kolejny z dużych projektów inwestycyjnych ważnych dla regionu zyskuje uznanie Komisji Europejskiej.
Projekt rozbudowy Terminalu LNG znajduje się również na europejskiej liście Projektów Wspólnego Zainteresowania (Project of Common Interest). Na tę listę trafiają inwestycje, które mają szczególne znaczenie dla wzrostu bezpieczeństwa i stopnia dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego w Europie oraz budowy zintegrowanego i konkurencyjnego rynku oraz przyczynią się do osiągnięcia europejskich celów w zakresie energii i klimatu.
Paweł Jakubowski
Prezes spółki Polskie LNG
Udzielona pomoc publiczna ma służyć dofinansowaniu rozbudowy instalacji a także budowy nowych elementów, a co za tym idzie dodatkowych funkcjonalności terminalu – wyjaśnił. Zwiększamy moc regazyfikacyjną instalacji o 50%, która docelowo osiągnie moc 7,5 mld m³ gazu/rok, odpowiadającą około 40% dzisiejszego zapotrzebowania Polski na ten surowiec. Rozbudowa umożliwi nam uruchomienie bardziej konkurencyjnej oferty usług związanych z regazyfikacją i rozładunkiem LNG, na które mamy w Polsce coraz większe zapotrzebowanie.