Właśnie na tej konferencji, która odbyła się w dniach 20-21 września 2017 r. jeden z bloków tematycznych poświęcono produkcji ekologicznych autobusów zasilanych gazem ziemnym. Tematykę związaną z technicznymi aspektami zastosowania gazu ziemnego do napędu autobusów przybliżył Wojciech Wolański, dyrektor techniczny Autosan, a Tomasz Matan, dyrektor PGNiG Obrót Detaliczny przekazał bardzo optymistyczną informację dla przewoźników o projekcie ustawy Ministerstwa Finansów zakładającej zerową stawkę akcyzy na sprężony gaz ziemny (CNG).
Niewiele ponad tydzień po konferencji, na początku października 2017 r. Autosan i PGNiG Obrót Detaliczny podpisały porozumienie o współpracy, która pozwoli na wypracowanie kompleksowej oferty, która oprócz dostawy autobusów napędzanych CNG będzie zawierać także niezbędną do ich tankowania infrastrukturę wraz z dostawą paliwa.
Henryk Mucha
Prezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny
Jest to pierwsza, nowotarska próba wypracowania atrakcyjnej oferty rynkowej dla przedsiębiorstw komunikacji miejskiej i międzymiastowej, która zintegruje sprzedaż nowoczesnych autobusów Autosana z dostawami gazu CNG wraz z niezbędną infrastrukturą od PGNiG. Dwóch tak silnych polskich partnerów jest w stanie zagwarantować nie tylko biznesowy sukces, ale przede wszystkim atrakcyjność oferty dla klientów.
Zawarte porozumienie to także rozpoczęcie prac związanych z opracowaniem innowacyjnych rozwiązań systemowych służących rozwojowi alternatywnych i ekologicznych form transportu zbiorowego przy wykorzystaniu dofinansowania w ramach funduszy pochodzących ze środków europejskich.
Michał Stachura
Prezes Zarządu Autosan
Nasza wspólna oferta dotyczyć będzie zaoferowania przyszłym klientom konkurencyjnej stawki wozokilometra oraz wysokiej dyspozycyjności w okresie 10 lat eksploatacji, który pokryje zarówno koszt zakupu autobusu gazowego, jak i finansowanie oraz pełne koszty obsługi, naprawy i zastosowania paliwa gazowego. Tak kompleksowej oferty nie oferuje nasza konkurencja.
W ramach porozumienia będą podejmowane także wspólne działania promocyjne mające na celu sprzedaż ekologicznych autobusów zasilanych paliwami metanowymi (CNG i LNG).
W komunikacie podkreślono także niezwykle ważne dla przedsięwzięcia systemowe wsparcie sektora CNG i LNG, czego dowodem jest niedawna zapowiedź Ministerstwa Finansów o projekcie ustawy zakładającej zerową stawkę akcyzy na sprężony gaz ziemny CNG.
Henryk Mucha
Prezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny
To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla PGNiG, które sprzedaje to paliwo. Rynek CNG boryka się od kilku lat z problemem stagnacji, ze względu na obciążenie akcyzą. To przede wszystkim doskonała wiadomość dla wszystkich przedsiębiorstw komunikacji miejskiej, które inwestowały lub zamierzały inwestować w ekologiczne autobusy zasilane gazem ziemnym. Teraz oprócz dbałości o zdrowsze powietrze w miastach będą mieć dodatkowy argument, by rezygnować ze starych pojazdów zasilanych olejem napędowym.
Michał Stachura
Prezes Zarządu Autosan
Z dużym optymizmem traktujemy zapowiedzi zerowej stawki akcyzowej na gaz CNG. To oznacza dla nas większe możliwości sprzedaży naszych pojazdów. Od początku 2017 roku w ofercie handlowej Autosan sp. z o.o. znajduje się bowiem ekologiczny autobus zasilany sprężonym gazem ziemnym CNG, przeznaczony do komunikacji miejskiej. Autobus Sancity 12LF CNG miał swoją premierę na ubiegłorocznych targach Transexpo w Kielcach, a obecnie testowany jest przez potencjalnych klientów. Pozytywne opinie zebrał już m.in. w Rzeszowie, Mysłowicach, Jaworznie, Tychach i Sanoku.
Aktualnie Autosan ma zamówienia na 22 autobusy, które znajdują się w produkcji. Na kolejne 28 pojazdów przygotowywane są dokumenty kontraktowe. Nowe autobusy Autosan pojawią się na ulicach Rzeszowa, Starogardu Gdańskiego, Mielca, Nowej Soli, Elbląga, Siedlec i Kobierzyc. Na początku 2017 roku 15 autobusów Autosan zasiliło tabor krakowskiej komunikacji miejskiej.