Piotr Woźniak
Prezes Zarządu PGNiG SA
Grupa PGNiG - odpowiadając na wyzwania rynkowe – realizuje ambitne inwestycje rozwojowe. Nowy blok energetyczny w Oddziale "Zofiówka" stanowi kluczowy element strategii bezpieczeństwa energetycznego dla mieszkańców Jastrzębia-Zdroju i kopalń funkcjonujących na tym terenie. Inwestycja pozwoli na produkcję energii elektrycznej i ciepła przez następnych 30 lat.
Blok fluidalny CFB charakteryzuje się nie tylko najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi, ale też kompleksową dbałością o środowisko naturalne.
Marek Rusakiewicz
Prezes Zarządu PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa
Udowadniamy, że inwestowanie w nowe moce energetyczne może być przyjazne dla natury.
Wybudowany kocioł CFB jest jedyną w Polsce jednostką tego typu, która pozwala na jednoczesne spalanie aż czterech różnych paliw: węgla, paliwa niskokalorycznego (mułów), gazu z odmetanowania kopalń oraz biomasy. Dzięki zastosowanej technologii parametry techniczne bloku spełniają wymagania unijnego prawa w zakresie ochrony środowiska – dyrektywy w/s emisji przemysłowych IED.
Budowa bloku CFB była wyjątkowo trudnym wyzwaniem logistycznym i technicznym. W ramach przedsięwzięcia powstało, m.in., 55 nowych obiektów budowlanych, a 5 zostało zmodernizowanych. Realizacja bloku w znacznym stopniu prowadzona była w obrębie czynnych instalacji i urządzeń elektrociepłowni, co wymagało planowania prac w taki sposób, aby zapewniać ciągłość produkcji zakładu.
Artur Michałowski
Zastępca Prezesa Zarządu PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa
Mówiąc wprost, musieliśmy wybudować nowoczesną elektrociepłownię w samym środku pracującej elektrociepłowni.
Instalacja dostarczy energię elektryczną i energię cieplną do pobliskich zakładów, a także dla mieszkańców prawie 100-tysięcznego Jastrzębia-Zdroju. Nowy blok to 80 MW mocy elektrycznej brutto oraz około 125 MW mocy cieplnej.