Piotr Woźniak
prezes PGNiG
Za trzy lata praktycznie znikną z placu hałdy węgla, które widzimy w EC Żerań. Z żerańskich kominów wydobywać się będzie mniej spalin i emisji do powietrza. Nie ma mowy, aby było jakiekolwiek opóźnienie w realizacji tej inwestycji. Rozpoczęcie inwestycji bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań uważam za otwarte.
Blok gazowo-parowy
Parametry bloku pozwolą na utrzymanie mocy wytwórczych na poziomie zapewniającym dostawy ciepła dla systemu warszawskiego, przy zachowaniu konkurencyjności cen dla mieszkańców Warszawy. Realizacja inwestycji przewidziana jest na lata 2017-2020. Budowa zostanie przeprowadzona w formule EPC - projektowanie, kompletacja dostaw, realizacja pod klucz.
Dostawcy technologii i wykonawcy
Umowa z konsorcjum, w skład którego wchodzą Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe Gmbh, Mitsubishi Hitachi Power Systems Ltd, Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe Ltd. oraz Polimex-Mostostal S.A. obejmuje dostawę i montaż bloku gazowo-parowego o mocy elektrycznej na poziomie 497 MW i mocy cieplnej na poziomie 326 MW wraz z instalacjami i obiektami pomocniczymi.
Wartość kontraktu na dostawę i montaż bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań
to 1,6 mld zł. Wraz z kontraktem zawarta została na okres 6 lat umowa na świadczenie usługi serwisowej.
Parametry techniczne bloku:
Jan Szyszko
minister środowiska
Polska, jako jedno z niewielu państw rozwiniętych, jest krajem ogromnego sukcesu z punktu widzenia zarządzania środowiskiem. Mamy ambicję być również wzorem dla innych w zakresie zapewnienia czystego powietrza dla mieszkańców naszych miast. Dlatego budowa żerańskiego bloku gazowo-parowego jest bardzo ważną inwestycją, także dla Ministerstwa Środowiska. Jest ona przykładem, że Polska potrafi korzystać z najnowocześniejszych światowych technologii.
Realizacja projektu ma na celu zmodernizowanie Elektrociepłowni Żerań. Dzięki budowie nowego bloku energetycznego, wyeksploatowane kotły węglowe zostaną wycofane z eksploatacji. Nowa jednostka wytwórcza umożliwi zwiększenie produkcji energii elektrycznej w EC Żerań o około 55%. Inwestycja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne aglomeracji warszawskiej.
Ochrona środowiska
Parametry techniczne bloku będą spełniały wymogi Dyrektywy ws. Emisji Przemysłowych (IED) oraz wymogi BAT (Najlepszych Dostępnych Technologii). Projekt przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego aglomeracji warszawskiej oraz odczuwalnej poprawy jakości powietrza.
Podstawową korzyścią dla Warszawy z budowy bloku gazowo-parowego na Żeraniu będzie obniżenie emisji szkodliwych gazów i pyłów. Dzięki tej inwestycji emisja maksymalna roczna z EC Żerań zmaleje w mieście o:
Ponadto, nowy blok gazowo-parowy będzie emitował o ok. 40% mniej CO₂ w porównaniu do wyłączanych kotłów.
Bezpośrednie otoczenie elektrociepłowni zauważy korzyści w postaci zmniejszonego ruchu wokół zakładu. Wykorzystanie gazu zamiast węgla znacznie zmniejszy potrzebę transportu zarówno samego węgla, jak i odpadów paleniskowych, czyli popiołu.
Wojciech Dąbrowski
prezes zarządu PGNiG Termika
Zmienia się Polska, zmienia się Warszawa, zmienia się także nasza firma. Przystosowujemy ją do potrzeb naszych klientów. Nadrzędnym celem naszego funkcjonowania jest zapewnienie najwyższej jakości usług w akceptowalnej dla naszego klienta cenie. I ta inwestycja wpisuje się właśnie w ten cel. Budowa bloku zapewni bezpieczeństwo energetyczne Warszawie. Dzięki niemu podwoimy produkcję energii elektrycznej na Żeraniu. Eksploatacja nowego bloku pozytywnie wpłynie na jakość powietrza w stolicy. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dzisiaj znajdujemy się właśnie w tym miejscu. Jestem przekonany, że wraz z naszym partnerem biznesowym sprostamy stojącemu przed nami zadaniu i blok gazowo-parowy rozpocznie pracę w terminie.
CNG-LNG.pl to portal, w którym piszemy o zastosowaniu paliw metanowych w różnych gałęziach gospodarki. Publikujemy najnowsze informacje, relacje z najważniejszych wydarzeń i patronujemy imprezom branżowym i konferencjom.