Organizatorami były:
Patronat nad wydarzeniem objął Minister Energii.
Sesja inaugurująca
W sesji inaugurującej obrady wzięli udział przedstawiciele Międzynarodowej Unii Gazowniczej (International Gas Union, IGU), Luis Bertran, Sekretarz Generalny IGU oraz David Carroll, Prezydent IGU w latach 2015-2018 i członek Komitetu Wykonawczego IGU w latach 2018 – 2021, którzy po raz pierwszy uczestniczyli w spotkaniu polskiego sektora gazowniczego. Polskie firmy gazownicze reprezentowali: Piotr Woźniak, prezes PGNiG SA oraz Artur Zawartko, wiceprezes GAZ-SYSTEM S.A. Otwierający obrady Paweł Stańczak (PZITS, SITPGNiG) zarysował krótko historię polskiego gazownictwa i tradycje organizacji zrzeszającej przedstawicieli tego sektora gospodarki.
Pierwsza sesja problemowa
W pierwszej sesji problemowej, poświęconej "roli gazu w bilansie energetycznym kraju", referat wprowadzający wygłosił prof. dr W. Mielczarski (Politechnika Łódzka), a w panelu dyskusyjnym, którego moderatorem był prof. dr S. Nagy (AGH), wzięli udział:
Uczestnicy debaty bardzo obszernie wskazali argumenty przemawiające za zasadniczą zmianą pozycji gazu ziemnego w bilansie energetycznym kraju, wynikające z polityki energetycznej UE, ustaleń szczytów klimatycznych, ale także potrzeb polskiej gospodarki. Wskazywali wiele obszarów – technologicznych, naukowo-badawczych i biznesowych – gdzie "błękitne" paliwo powinno stać się nośnikiem energii XXI wieku, jako najbardziej ekologiczne z paliw kopalnych, najbardziej efektywne w połączeniu z energetyką odnawialną, najkorzystniejsze w ekologizacji transportu i likwidacji niskiej emisji w systemach ciepłowniczych.
Podkreślono, że sprzyja temu budowa systemu bezpieczeństwa dostaw gazu, dynamiczny rozwój infrastruktury i potencjał inwestycyjny sektora gazowniczego. Wskazano również na konieczność podniesienia rangi gazownictwa w długofalowej strategii energetycznej państwa.
Niska emisja – emisja pyłów i gazów spalinowych na wysokości do 40 m, pochodząca z domów i kotłowni węglowych opalanych węglem oraz z transportu drogowego. Pochodzi z licznych źródeł emitujących niewielkie ilości zanieczyszczeń
Drugi panel dyskusyjny
Drugi panel dyskusyjny poświęcony był problemowi "rozbudowy krajowego systemu transportu gazu w przesyle i dystrybucji". Wprowadzeniem do dyskusji była prezentacja Sławomira Sieradzkiego (GAZ-SYSTEM S.A.) oraz Mariusza Koniecznego (Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o.). Moderatorem panelu był prof. dr Andrzej Osiadacz (Politechnika Warszawska), a wzięli w nim udział:
Prezentacje wprowadzające do dyskusji bardzo obszernie zarysowały skalę planowanego rozwoju systemu gazowego w Polsce, a co ważniejsze pokazały spójność planowania zrównoważonego rozwoju sieci przesyłowej i dystrybucyjnej. Skala tych zmian sprawi, że po 2022 r. na wejściu do naszego systemu będziemy dysponowali 52 mld m³ paliwa gazowego, a sieć dystrybucyjna obejmie ponad 72% użytkowników.
Dyskusja panelowa wzbogaciła debatę o kwestie związane z rozbudową gazoportu i rozwojem technologii opartych na LNG, o problem magazynowania gazu i konieczność rozbudowy pojemności. Pojawił się również wątek dotyczący ewentualnego utworzenia hubu gazowego w polskim systemie, warunki infrastrukturalne dopuszczają takie rozważania, choć otoczenie rynkowe jest już bardzo konkurencyjne. Mocnym akcentem panelu były głosy inwestorów i wykonawców dopominających się nowe prawo budowlano-inwestycyjne, bo funkcjonujące rozwiązania szalenie utrudniają realizację zakładanych projektów rozwojowych.
Trzeci panel dyskusyjny
Trzeci panel dyskusyjny poświęcony był innowacyjności w polskim gazownictwie. Prezentacji wprowadzającej do dyskusji dokonała Joanna Podgórska (PGNiG S.A.).
Moderatorem panelu był prof. Tadeusz Chmielniak (Politechnika Śląska), a uczestniczyli w nim:
Prezentacja wprowadzająca pokazała polską pozycję w rankingach światowych gospodarek, gdzie ze swoim 1% przeznaczanym na badania i rozwój sytuujemy się na 39 miejscu, a wśród innowatorów UE zajmujemy czwarte od końca miejsce. Nakłady na działalność zdominowane są przez największe przedsiębiorstwa przemysłowe (ponad 60%). Pozytywne jest jednak to, że jesteśmy w czołówce krajów przyjaznych startupom.
Na krajowym rynku liderem innowacyjności jest GK PGNiG SA (1 mld zł) a struktura portfela jest taka, że 69% przypada na innowacje, a 31% na badania i rozwój. Debata panelowa skoncentrowana była na analizie progów i barier dla innowacji, szczególnie, że przed sektorem gazowniczym stoi wielkie wyzwanie sprostania dokonującej rewolucji technologicznej, w tym perspektywa rozwoju technologii wodorowych.
Ważnym akcentem dyskusji było wskazanie, że konieczna jest zmiana modelu oceny projektów realizowanych na uczelniach i instytutach naukowych, odejście od nagradzania za indeksy, a nagradzanie za wdrożenia.
Na zakończenie 39. Zjazdu Gazowników, uczestnicy otrzymali ankietę, której wyniki pozwolą organizatorom dokonać podsumowania zjazdu, wyciągnąć wnioski i zrealizować ważne postulaty dla przyszłości sektora gazowniczego w Polsce.
Partnerami wydarzenia byli:
Partnerzy Strategiczni:
Partnerzy Główni:
Partner medialny: