Barter SA wszedł na rynek LNG w połowie 2013 r. Obecnie uruchamia pierwszą stację regazyfikacji LNG. Będąca w fazie rozruchu stacja znajduje się na terenie spółki Cynkomet z Czarnej Białostockiej.
Realizacja inwestycji, począwszy od uzyskania pozwoleń i decyzji, zamknęła się w około 6 miesięcy.
Kulminacyjnym momentem był montaż zbiornika kriogenicznego do przechowywania LNG o pojemności 60 tys. l.
Jako potencjalni odbiorcy LNG są wymieniane średnie i duże firmy wykorzystujące gaz do celów technologicznych oraz odbiorcy indywidualni, nie mający dostępu do sieci gazowniczej.
Barter realizuje dostawy LNG, który pochodzi głównie z importu z Rosji (Grupa Gazprom) i terminalu w Holandii. Wykorzystywane są także źródła krajowe. W przyszłości planuje się także obrót gazem, dostarczanym z powstającego w Świnoujściu, polskiego terminalu LNG i terminalu LNG w Kłajpedzie.
Do tej pory dostarczaliśmy gaz skroplony do stacji klienta, a teraz wybudowaliśmy pierwsza własną stację. To element strategii firmy, zakładającej rozszerzenie działalności i dywersyfikację oferty na tym perspektywicznym dla Polski rynku. Stacja w Czarnej Białostockiej wykorzystywana będzie do celów grzewczych i technologicznych przez tamtejsze firmy. LNG to też alternatywa i bardzo dobre rozwiązanie dla podstref Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – w Gołdapi, Ełku czy Grajewie, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej. Poza tym w planach jest dalsza rozbudowa strefy, co oznacza że powstaną kolejne tereny inwestycyjne, które będą potrzebowały dostępu do różnych mediów, w tym LNG. Barter jest w stanie pomóc w zaspokojeniu takiego lokalnego zapotrzebowania.
Bogdan Rogaski, prezes Barter SA
To ekologiczne i bardzo wydajne paliwo, którego zaletą jest też zredukowana objętość. Skroplony gaz ziemny w stosunku do jego gazowej postaci charakteryzuje się znacznie mniejszymi kosztami transportu i magazynowania.
Mariusz Dąbrowski, prezes firmy Cynkomet
W Cynkomecie gaz ziemny jest wykorzystywany m.in. do podgrzewania wanny, w której są cynkowane elementy konstrukcji stalowych.
Kolejnym odbiorcą będzie znajdujący się obok Cynkometu Promostal. Docelowo do sieci związanej ze stacją regazyfikacji podłączą się także inne przedsiębiorstwa oraz mieszkańcy Czarnej Białostockiej, która nie jest podłączona do sieci gazowej.
Obrót skroplonym gazem ziemnym bardzo dobrze wpisuje się w profil działalności spółki. W efekcie jesteśmy w stanie zaproponować kompleksową ofertę obrotu produktami energetycznymi – od węgla, poprzez LPG, po gaz ziemny. Docelowo chcemy osiągnąć pozycję jednego z liderów rynku LNG, oferując tańszy gaz na rynku dla końcowych odbiorców.
Bogdan Rogaski, prezes Barter SA
Dostawy LNG są realizowane przez Barter z wykorzystaniem własnego taboru, na który składają się dwie specjalne cysterny kriogeniczne.
CNG-LNG.pl to portal, w którym piszemy o zastosowaniu paliw metanowych w różnych gałęziach gospodarki. Publikujemy najnowsze informacje, relacje z najważniejszych wydarzeń i patronujemy imprezom branżowym i konferencjom.