Gama gazowych Renault Premium Distribution obejmuje typowe podwozia dystrybucyjne oraz przystosowane do zabudowy pojazdów komunalnych, np. samochodów do wywozu nieczystości stałych, popularnie zwanych śmieciarkami.
Podwozia dystrybucyjne mogą mieć układy napędowe 4x2 (DMC 19 t) i 6x2/4 (DMC 26 t) z ostatnią osią wleczoną. Pojazdy 2-osiowe można zamówić w 7 rozstawach osi od 3500 do 4750 mm, 3-osiowe w 5 rozstawach od 3700 do 4500 mm.
W układzie napędowym stosowany jest 6-cylindrowy, turbodoładowany (z chłodzeniem powietrza doładowującego), silnik Cummins Westport ISLG o pojemności skokowej 8,9 l. Jest on zasilany mieszanką gazowo-powietrzną o składzie stechiometrycznym i spełnia wymagania EEV.
Silnik osiąga maksymalną moc 224 kW (300 KM) przy 2100 obr/min oraz maksymalną wartość momentu obrotowego 1166 Nm przy 1300 obr/min. W układzie zasilania stosowany jest 1-stopniowy regulator ciśnienia gazu ziemnego, którego dostawcą jest firma GFI Alternative Fuel Systems, która po tegorocznych zmianach ma siedzibę we Włoszech.
Z silnikiem współpracuje automatyczna skrzynia o 6 przełożeniach Allison 3000 z konwerterem momentu obrotowego, dysponująca dwoma trybami pracy: Eco i Dynamic.
Sprężony do 20 MPa gaz ziemny jest przechowywany w 6 stalowych zbiornikach (po 3 po obu stronach podwozia), każdy o pojemności geometrycznej 100 l, zdolnych pomieścić 120 m3 CNG. Opcjonalnie można zamontować 2 kolejne zbiorniki gazu po 100 l każdy, zwiększając tym samym ilość przechowywanego paliwa do 160 m3.
Samochody ciężarowe zasilane gazem ziemnym są używane głównie w aglomeracjach miejskich jako pojazdy dystrybucyjne oraz komunalne. W ten trend wpisuje się propozycja Renault, która obejmuje także 26-tonowe, 3-osiowe podwozia (trzecia oś wleczona), które przy zachowaniu dużej nośności charakteryzują się znakomitą zwrotnością niezbędną w tego typu zastosowaniach. Mniejsza w stosunku do dieslowskiego głośność napędu gazowego pozwala na bezproblemowe użytkowanie samochodu w osiedlach mieszkaniowych zarówno w godzinach rannych jak i późnym wieczorem.
CNG-LNG.pl to portal, w którym piszemy o zastosowaniu paliw metanowych w różnych gałęziach gospodarki. Publikujemy najnowsze informacje, relacje z najważniejszych wydarzeń i patronujemy imprezom branżowym i konferencjom.