W ramach umowy pomiędzy Autosanem i Urzędem Miasta Sanoka do końca października 2018 r. na ulicach miasta ma pojawić się 11 nowych autobusów miejskich. Będą to niskopodłogowe Autosany SanCity. Wśród dostarczonych pojazdów będzie 8 sztuk SanCity 12 LF CNG. Pozostałe trzy to SanCity 10LF z silnikami Diesla.
Z kolei umowa pomiędzy PGNiG Obrót Detaliczny a SPGK zaowocuje powstaniem na terenie Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej stacji sprężania gazu ziemnego o wydajności 150 m³/h z infrastrukturą do szybkiego jak i wolnego tankowania CNG. Dystrybutor szybkiego tankowania będzie ogólnodostępny i będą mogły z niego korzystać także inne podmioty.
Tadeusz Pióro
burmistrz Sanoka
Jeszcze nie tak dawno było zagrożenie, że Autosan nie będzie funkcjonował. Teraz okazuje się, że Autosan wygrywa w przetargach i dostarcza autobusy. Gratuluję wczorajszego sukcesu i umowy na dostawę pierwszych elektrycznych Autosanów do Niemiec. Stacja CNG, którą zbuduje PGNiG spowoduje, że Sanok będzie jeszcze bardziej czystym miastem. Na tej stacji będą mogły tankować gaz także pojazdy innych firm oraz wszystkie produkowane w Sanoku autobusy CNG. Bardzo się cieszę, że PGNiG spojrzał na tę część Polski i stworzy taką właśnie stację na terenie SPGK.
Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG ds. handlowych w swojej wypowiedzi podkreślił znaczenie jakie ma dla polskiego gazownictwa Podkarpacie, wyrażając nadzieję na dalszy rozwój floty pojazdów komunikacji miejskiej zasilanych CNG w tym regionie.
Maciej Woźniak
wiceprezes PGNiG S.A. ds. handlowych
Sanok to nasz matecznik. Ten region (Przemyśl, Jasło, Sanok), to są miejsca, z których wywodzi się polskie gazownictwo, w których ciągle produkujemy znaczną część ropy i gazu. To, że wczoraj podpisywaliśmy umowę na dostawę gazu ze Stanami Zjednoczonymi nie zmienia faktu, że 1/3 gazu zużywanego w Polsce pochodzi ciągle z krajowego wydobycia i region, w którym się znajdujemy pełni jedną z najważniejszych ról w wydobyciu gazu, który konsumujemy w Polsce.
Prezes Woźniak w dalszej części wypowiedzi podkreślił, że obecne działania firmy PGNiG są wynikiem zmian jakie zachodzą w niej od 2 lat. Mają one na celu zwiększanie liczby odbiorców, w tym także wśród przedsiębiorstw komunikacji miejskiej, które poprzez zmianę paliwa na gazowe ograniczają obciążenie środowiska naturalnego.
Maciej Woźniak
wiceprezes PGNiG S.A. ds. handlowych
Bardzo się cieszę, że partnerstwo biznesowe z Autosanem przynosi tak szybko pierwsze realne efekty. Przez ostatnie 2 lata mocno zmieniamy firmę PGNiG. Chcemy pokazać, że jesteśmy w stanie walczyć o klienta, o klientów na gaz sieciowy ale też o klientów na gaz służący jako paliwo dla transportu, szczególnie miejskiego. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie i na zasadach rynkowych, tzn. im większy wolumen gazu, który jesteśmy w stanie zaproponować odbiorcy, tym lepsze ceny i warunki umowy.
Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny podkreślił wagę jaką firma przywiązuje do tego kontraktu, który jest pierwszym po podpisaniu porozumienia pomiędzy PGNiG a Autosanem.
Henryk Mucha
prezes PGNiG Obrót Detaliczny
Dużym zaszczytem dla nas jest móc wspierać Autosan w zabieganiu o klientów. Cieszę się, że Sanok dołącza do grupy miast, w których autobusy gazowe będą stanowić lub już stanowią większość. Sanok jest 4 takim miastem na Podkrpaciu, po Rzeszowie, Przemyślu i Mielcu. Nie ma nic bardziej namacalnego i konkretnego jeżeli chodzi o walkę ze smogiem jak właśnie autobus gazowy. To właśnie dzięki komunikacji napędzanej gazem powietrze w naszych miastach będzie czyste.
Michał Stachura, prezes Autosan S.A. pogratulował wyboru władzom miasta, podkreślając, że bardzo chciał wygrać przetarg w mieście, w którym produkowane są Autosany ale jak wiadomo zamówienia publiczne rządzą się ściśle określonymi zasadami.
Michał Stachura
prezes Autosan S.A.
Gratuluję panu burmistrzowi, włodarzom miasta wyboru autobusów ekologicznych, autobusów gazowych dla mieszkańców. To jest bardzo dobry krok, to jest jedno z paliw alternatywnych, na które stawia Unia Europejska, na które stawia Polska.
Na temat technicznych możliwości stacji CNG, która powstanie na terenie Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej wypowiedział się Adam Simonowicz, dyrektor Departamentu CNG i LNG PGNiG Obrót Detaliczny.
Adam Simonowicz
dyrektor Departamentu CNG i LNG PGNiG Obrót Detaliczny
Stacja jest zaprojektowana przede wszystkim na 8 autobusów miejskich, na których dostarczenie kontrakt właśnie został podpisany. Mamy jednak na uwadze zapotrzebowanie lokalnego rynku. W Sanoku działa firma zajmująca się oczyszczaniem miasta, która użytkuje flotę pojazdów CNG. Ta stacja będzie uwzględniała także potrzeby Autosana w zakresie tankowania produkowanych przez firmę autobusów CNG. Jeżeli lokalny rynek będzie się rozwijał ta stacja będzie dostosowywać swoje możliwości do liczby pojazdów.
CNG-LNG.pl to portal, w którym piszemy o zastosowaniu paliw metanowych w różnych gałęziach gospodarki. Publikujemy najnowsze informacje, relacje z najważniejszych wydarzeń i patronujemy imprezom branżowym i konferencjom.