Oprócz stacji paliw, które są obecnie główną działalnością Grupy Uniwar, firma zajmuje się transportem i spedycją krajową i międzynarodową, produkcją betonu oraz gastronomią. Stacja w Łaziskach jest jedną z 4 tego typu obiektów firmy Uniwar. Kolejne stacje znajdują się w Pawłowicach (2 stacje) i Górkach Wielkich. Wszystkie działają na Śląsku.
Właściciel Grupy Uniwar Kazimierz Warszawski, chce przerwać błędne koło sektora CNG i LNG w Polsce czyli brak stacji wynikający z braku samochodów, który wynika z braku stacji.
Przerwanie tej dość kłopotliwej z punktu widzenia rynku sytuacji jest kluczowe dla spowodowania rozwoju wykorzystania paliw metanowych (CNG i LNG) w transporcie.
Najbardziej cieszy fakt, że potrzebę taką czują także prywatni przedsiębiorcy, widząc w tym po prostu biznes.
Mając w perspektywie ustawę o elektromobilności, która ma wspomagać także sektor CNG i LNG oraz projekt ustawy o podatku akcyzowym, w którym zapisano zerową stawkę akcyzy na paliwa metanowe, inwestowanie w ten sektor w końcu ma sens, co potwierdzają działania wielu przewoźników oraz właścicieli stacji paliw w tym także Uniwaru.
Uruchomiona przez Uniwar stacja CNG jest 28 tego typu obiektem w Polsce.
Uruchomienie stacji oferującej sprężony gaz ziemny przy ostatnim węźle na polskim odcinku autostrady A1 prowadzącej na południe Europy jest z pewnością bardzo dobrą wiadomością dla przewoźników użytkujących pojazdy zasilane tym paliwem. Jeszcze lepszą może być fakt, że już niedługo na tej stacji będzie dostępny także skroplony gaz ziemny (LNG), który jest doskonałym paliwem właśnie w pojazdach długodystansowych.
Dostawcą gazu na stację Uniwaru w Łaziskach jest Cryogas M&T Poland, który przyzwyczaił nas do tego, że dostarcza paliwo w stanie ciekłym, np. na stację w PGK w Śremie. W przypadku Uniwaru gaz jest dostarczany gazociągiem (w stanie gazowym).
Do sprężania dostarczanego przez Cryogas paliwa gazowego używane są 2 sprężarki czeskiej firmy Aquacentrum Praha o wydajności około 25 m³/h każda. Obie sprężarki napędzane są silnikami elektrycznymi o łącznej mocy 15 kW (7,5 kW na sprężarkę). Sprężarki są zasilane z gazociągu o ciśnieniu zasilania 2,5 bara.
Magazyn o pojemności geometrycznej 1500 l pozwala na zmagazynowanie około 350 m³ sprężonego do 20 MPa gazu ziemnego. Taka konfiguracja zapewnia szybkie zatankowanie CNG do samochodu użytkowego. Wykonawcą stacji sprężania gazu ziemnego jest krakowska firma NGV Autogas.
Plany na najbliższą przyszłość przewidują powstanie w Łaziskach stacji LCNG, która będzie oferować gaz ziemny w postaci skroplonej (LNG) i sprężonej (CNG). Dostawcą gazu cały czas będzie Cryogas M&T Poland. Różnica będzie polegała na tym, iż gaz będzie dostarczany cysternami w stanie ciekłym, a nie gazociągiem. Duży pionowy zbiornik ograniczający zjawisko parowania LNG pozwoli także na znaczne zwiększenie wydajności przy tankowaniu CNG pojazdów poruszających się autostradą A1. Dalsze plany rozwoju stacji CNG w obiektach Uniwar zakładają ich uruchamianie w kolejnych lokalizacjach o czym opowiedział nam właściciel Uniwaru, Kazimierz Warszawski.