Mateusz Morawiecki
prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej
Przystąpiliśmy do zdecydowanych działań mających na celu pozyskanie gazu z różnych stron świata, ze szczególnym uwzględnieniem Stanów Zjednoczonych oraz Norwegii. W tym celu tworzymy połączenia gazowe między innymi tzw. Gazociąg Bałtycki oraz powiększamy zdolności przyjmowania gazu przez terminal w Świnoujściu. Pokazujemy, że poprzez wydobycie, dywersyfikację źródeł dostaw oraz tworzenie nowych sieci gazyfikujących kraj program energetyczny naszego rządu jest wiarygodny.
Premier zwrócił uwagę, że bardzo ważnym elementem rozwoju polskiej energetyki jest także zwiększenie wydobycia gazu w Polsce, "dlatego przystąpiliśmy do tak szeroko zakrojonego programu badań zasobów wydobywalnych".
Mateusz Morawiecki
prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej
Program energetyczny będzie dotyczył wszystkich województw i doprowadzi do zwiększenia możliwości dystrybucji gazu do większości gmin, które dzisiaj nie są jeszcze zgazyfikowane.
Pierwsze długoterminowe kontrakty w Europie Środkowej na dostawę skroplonego gazu ziemnego z USA podpisano pomiędzy PGNiG oraz Venture Global LNG.
Kontrakty zapewnią rocznie łącznie 2 mln ton skroplonego gazu ziemnego (LNG), co po regazyfikacji daje ok. 2,7 mld m³ gazu ziemnego, a to w zależności od wielkości wykorzystywanych do transportu zbiornikowców LNG odpowiada ponad 25 ładunkom rocznie.