Strony porozumienia zadeklarowały prowadzenie regularnego dialogu z udziałem administracji i ekspertów obu państw w obszarach związanych w szczególności z cyberbezpieczeństwem, energią atomową, paliwami kopalnymi i infrastrukturą energetyczną.
Piotr Naimski
Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Rozpoczynamy dialog strategiczny między naszymi krajami. Zależy nam na rozwijaniu współpracy w obszarach związanych w szczególności z cyberbezpieczeństwem, energią atomową, paliwami kopalnymi i infrastrukturą energetyczną.
Zawarte pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi Porozumienie o strategicznej współpracy w obszarze energii (z j. ang.: Memorandum of Understanding between the United States and the Republic of Poland on a U.S.- Poland Strategic Dialogue on Energy) stanowi realizację wspólnego oświadczenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Donalda J. Trumpa wydanego w Waszyngtonie 18 września 2018 r. Właśnie wówczas głowy obu państw zapowiedziały powołanie polsko-amerykańskiego dialogu energetycznego.
Zgodnie z podpisanym dokumentem spotkania eksperckie mają odbywać się zamiennie w Polsce i USA, a pierwsze z nich planowane jest już na początku 2019 r.
Rick Perry
Sekretarz Energii USA
Wzmacniamy strategiczny dialog pomiędzy Polską i USA. Wspieramy BalticPipe jako projekt, który będzie dostarczał gaz z Norwegii do Polski. Promujemy połączoną interkonektorami Europę.
Podpisanie Porozumienia o strategicznym dialogu w obszarze energii poprzedziło spotkanie delegacji amerykańskiej i polskiej poświęcone Terminalowi LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Obok Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Piotra Naimskiego i Sekretarza Energii USA Ricka Perry’ego w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele spółek: Polskie LNG, operatora gazoportu, oraz Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM, właściciela Polskiego LNG, a także Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher z zespołem.
Podczas spotkania Minister Piotr Naimski i Sekretarz Energii USA Rick Perry odnieśli się także do planów i oczekiwań obu krajów w zakresie rozwoju międzynarodowego rynku energii, potrzeby wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego państw regionu, jak również konieczności efektywnego stawiania czoła wyzwaniom identyfikowanym w sektorze energetycznym.