Spośród dziesięciu najlepiej sprzedających się marek samochodowych w Europie, drugi rok z rzędu Fiat Automobiles zarejestrował najniższą średnią wartość emisji dwutlenku węgla w sprzedanych przez siebie samochodach: 133,7 g/km (w 2007 było to 137,3 g/km).
Dokładniej rzecz biorąc, Fiat wyprzedza:
- Peugeota (138,1 g/km),
- Citroena (142,4 g/km),
- Renault (142,7 g/km),
- Toyotę (144,9 g/km),
- Forda (147,8 g/km),
- Opel/Vauxhall (151,1 g/km),
- Volkswagena (158,8 g/km),
- BMW (160,6 g/km),
- Mercedesa (185,0 g/km).
Grupa Fiat dzierży również palmę pierwszeństwa w klasyfikacji koncernów (138,4 g/km), wyprzedzając PSA, Renault, Toyotę i Hyundaia.
Lorenzo Sistino, Dyrektor Zarządzający Fiat Automobiles: «Wyniki tych ważnych badań nagradzają ciągłe wysiłki Fiata w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań mających na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń oraz poziomu CO2. Ale Fiat, zawsze skoncentrowany na rzeczywistych ludzkich potrzebach, na tym nie poprzestaje. Celem jest umocnienie się na pozycji lidera w redukcji emisji zanieczyszczeń poprzez wprowadzenie nowych silników, nowych technologii i nowych zastosowań. Takich jak innowacyjny system Multiair, który będzie stopniowo wprowadzany we wszystkich silnikach naszej Grupy, i pozwoli nam jeszcze zmniejszyć zużycie paliwa i co za tym idzie - poziom emisji spalin. Nowe technologie, takie jak Start&Stop, już zaprezentowane w Fiacie 500 i w niedługim czasie również w innych modelach. Nowe aplikacje, jak “eco:Drive”, innowacyjne oprogramowanie, które poprzez wyjście USB systemu Blue&Me opracowanego we współpracy z Microsoft - pozwala na analizę stylu jazdy kierowcy pomagając mu zoptymalizować zachowanie w kontekście zużycia paliwa (a więc i emisji zanieczyszczeń): już dziś korzysta z niego około 10.000 osób».
Fiat to jedna z marek samochodowych najlepiej na świecie odpowiadających na konieczność ograniczenia wpływu transportu na środowisko. Aby osiągnąć ten ważny cel, Fiat proponuje konkretne rozwiązania będące w zasięgu wszystkich i dostępne już dzisiaj. Dowodzą tego modele obecne na rynku, inwestycje w rozwój nowych produktów, plany badawcze i współpraca w zakresie rozwiązań dla transportu z Administracją Publiczną.
Nie należy zapominać, że Fiat jest europejskim liderem w produkcji samochodów kompaktowych, które już z definicji są mniej uciążliwe dla środowiska: na przykład, z ponad dwuletnim wyprzedzeniem wprowadzono w Fiacie 500 i w Fiacie Bravo silniki spełniające wymogi normy Euro 5. To nie wszystko - do końca 2009 roku w większości silników z całej gamy Fiat zostanie wprowadzona z wyprzedzeniem norma Euro 5.
Ponadto ostatnio Fiat zaprezentował dwie ważne nowości: gamę LPG składającą się z modeli Panda, Grande Punto i Bravo oraz nową linię PUR-O2 specjalnie dla modeli 500, Croma i Bravo. Szczególnie ta ostatnia oferta stanowi wyselekcjonowaną grupę wersji, które z racji wyposażenia technologicznego, niskiego poziomu zużycia paliwa i ograniczonej emisji CO2, stanowią awangardę w międzynarodowej ofercie. Wszystko to dzięki zastosowaniu specjalnych systemów i urządzeń, takich jak innowacyjny “eco:Drive”, nowy “Start&Stop” - opracowany przez Engineering & Design, FPT ze współudziałem partnerów takich jak Bosch i Magneti Marelli - system zarządzający procedurą czasowego wyłączenia silnika i jego ponownego uruchomienia (w nawiązaniu do faz funkcjonowania na minimalnych obrotach samochodu zatrzymanego), nie mówiąc już o specjalnych “eco-pakietach”, w których przewidziano ekologiczne opony, oleje zmniejszające tarcie, pakiety aerodynamiczne i skrzynie biegów o zmodyfikowanych przełożeniach.
Co więcej, Fiat jest światowym liderem jeśli chodzi o samochody OEM napędzane metanem. Zdaniem koncernu zasilanie metanem stanowi dzisiaj najwłaściwszy technologicznie wybór i jednocześnie najbardziej dostępny w kontekście rozwiązania problemu zanieczyszczenia obszarów miejskich. Wszystko to dlatego, że wykorzystanie metanu stanowi pozytywną wartość zarówno w rachunku korzyści dla środowiska (około 23% redukcji emisji CO2 i zredukowanie praktycznie do zera emisji cząstek stałych), jak i w rachunku ekonomicznym. Będąc liderem w tej technologii, Fiat jest tez pierwszym producentem oferującym w swojej ekologiczne linii "Natural Power" szeroka gamę pojazdów o podwójnym zasilaniu, metan-benzyna, zdolnych zaspokoić wymagania szerokiej rzeszy użytkowników, włączając w to sektor profesjonalistów: od Doblò (również Cargo) do Punto (również Van), od Multipli po Pandę (również w wersji Van), aż po Grande Punto.
I wreszcie, oprócz badań nad paliwami alternatywnymi, Fiat wprowadza w życie downsizing silników, szczególnie na przykładzie nowych rodzin silników 1.4 T-Jet oraz 1.6 Multijet. Zwłaszcza zastosowanie turbosprężarki nowej generacji, w połączeniu z jednostką napędową o zmniejszonej pojemności pozwala na uzyskanie osiągów porównywalnych (lub lepszych) z najlepszymi silnikami o większej pojemności, ale przy niskim poziomie spalania i emisji spalin.