Rajd CNG w Brazylii

Robert Markowski
źródło: gnvmagazine.com
Dodany: 28.11.2008

 
Ameryka Południowa staje się krainą śmiałych wyzwań, podejmowanych na rzecz promowania sprężonego gazu ziemnego jako paliwa. Po tym, jak w Kolumbii pobito rekord Guinessa w jeździe na CNG, kolejne ciekawe przedsięwzięcie zorganizowano w Brazylii.

 
Fiat Siena CNGgnvmagazine.comFiat Siena CNG

Na starcie stanęły trzy, z pozoru identyczne, samochody - fabryczne Fiaty Siena 1,4. Różniły się jednak tym, co miały w zbiornikach paliwa, ponieważ każdy napędzany był inaczej: jeden benzyną, drugi etanolem (od lat bardzo popularnym w tej części świata), trzeci gazem ziemnym. Chodziło o pokazanie, który z nich pokona wyznaczoną trasę nie najszybciej, ale najekonomiczniej i najczyściej. I jak Państwo myślą, kto wygrał?
Cała impreza, będącą inicjatywą firm Ipiranga i White Martins (w kooperacji z dystrybutorem gazu - SCGas) odbyła się na terenie brazylijskiej prowincji Santa Catarina w ciągu jednego dnia - 20. listopada 2008. Auta-uczestnicy przejechały w dwóch etapach ok. 700 kilometrów - najpierw z Florianopolis na południe, do miasta Criciuma i z powrotem, następnie zaś z tego samego punktu startowego do Joinville na północy i znów do Florianopolis, gdzie na koniec zmierzono osiągnięte wyniki.
Ich podsumowanie przedstawił Carlos Gouvea, odpowiedzialny za koordynację rajdu. Przyznamy, że nie jesteśmy specjalnie zaskoczeni faktem, że najwydajniejszym paliwem okazało się CNG. Na jednym metrze sześciennym gazu Siena przejechała średnio 13,1 km, podczas gdy na jednym litrze etanolu i benzyny jej „bliźniakom” udało się pokonać, odpowiednio, 7,3 oraz 9,7 km. W połączeniu z niską ceną „lotnego” paliwa, koszty pokonania całej trasy w porównaniu z konwencjonalnymi paliwami były niższe o połowę. Do tego dochodzą korzyści ekologiczne, m. in. w postaci redukcji emisji CO2 o ¼ oraz niemal całkowita eliminacja cząstek stałych.

Przy okazji, Ipiranga i White Martins zapowiedziały utworzenie joint venture, którego celem jest upowszechnianie korzystania ze sprężonego gazu ziemnego poprzez ułatwienie zakupu. Odtąd za montaż w firmie White Martins będzie można zapłacić, używając kart Ipiranga, w ratach, z których do 16 nie będzie objętych odsetkami. Powinno to przyczynić się do dalszego wzrostu zainteresowania, już i tak niemałego, technologią CNG.

A gdyby tak zorganizować rajd „Dookoła Polski bez kropli benzyny”, zawierający na swojej trasie wszystkie stacje CNG? Rozmarzyliśmy się, ale takie, lub podobne, wydarzenie na pewno przyczyniłoby się do nadania rozgłosu temu jakże pożytecznemu paliwu i pokazałoby, że można na nim podróżować po naszym kraju. Czekamy na pierwszych śmiałków!


Good Przydatny artykuł (0)
Bad Mógłby być ciekawszy (0)







Partnerzy
Ustawienia plików cookie